Polscy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej osiągnęli historyczny wynik podczas międzynarodowych zmagań wojskowych „Best Warrior Competition” w Stanach Zjednoczonych. Reprezentanci Centrum Szkolenia WOT wywalczyli drugie miejsce aż w dwóch kategoriach – szeregowy i podoficer. Uzyskali tym samym najlepszy rezultat w dotychczasowej historii udziału Polski w tych zawodach.
Rywalizacja, która odbyła się w dniach 4–6 kwietnia na terenie ośrodka szkoleniowego Gwardii Narodowej stanu Illinois, była prawdziwym testem sprawności i umiejętności żołnierzy. Uczestnicy musieli zmierzyć się z dziewięcioma wymagającymi konkurencjami. Obejmowały działania medyczne na polu walki, przez nawiązywanie łączności, aż po celne strzelanie pod presją czasu. Każdy etap sprawdzał zarówno taktyczne zdolności, jak i kondycję fizyczną zawodników.
– Zawody zrealizowane zostały na bardzo wysokim poziomie, zarówno pod względem organizacyjnym, jak i rywalizacji. Każda z konkurencji była wymagająca. Ale po to się szkolimy, żeby radzić sobie w najcięższych warunkach. I stawić czoła każdemu wyzwaniu na naszej drodze – podkreślił szer. Szuman, reprezentant CSWOT. – Najcięższym momentem zawodów była dla mnie walka z kontuzjami, doskwierającymi podczas ostatniego dnia, kiedy to odbył się marsz na 12 mil z obciążeniem. Dzięki wzajemnej motywacji razem z kolegą z jednostki przekroczyliśmy linię mety z biało–czerwoną flagą w rękach i dumą w sercu!
Jednym z największych wyzwań był niemal 20-kilometrowy marsz z pełnym wyposażeniem, gdzie plecak ważył co najmniej 15 kg. Celem zawodów było wyłonienie najbardziej wszechstronnego wojownika – takiego, który łączy wiedzę, sprawność, umiejętności bojowe i niezawodność w trudnych warunkach.
Duma to słowo, które może najlepiej odzwierciedlić uczucie, jakie mnie obecnie napawa – przyznał płk dr. Przemysław Żukowski, komendant Centrum Szkolenia WOT.
Wojska Obrony Terytorialnej, jako piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP, pełnią kluczową rolę w systemie obronnym Polski. Oprócz działań wojskowych, żołnierze WOT są szkoleni do wsparcia służb ratowniczych i mundurowych. Współpracują m.in. z GOPR i TOPR na rzecz lokalnych społeczności.
Źródło: rmf24.pl/radiopik.pl