Polski naukowiec pracuje nad katalizatorami, które pozwoliłyby zamieniać dwutlenek węgla w paliwo

Dr Wojciech Stępniewski pracuje nad konstrukcją katalizatorów, które mogłyby zamienić dwutlenek węgla w alkohol etylowy i inne substancje. Projekt jest nowatorski i jeśli się powiedzie, będzie to sukces na skalę całego świata.

Dr Wojciech Stępniewski jest chemikiem. Ukończył Uniwersytet Jagielloński i zrobił doktorat w Wojskowej Akademii Technicznej. Pracował m.in w Stanach Zjednoczonych i Holandii. W Polsce zbudował zespół na Wydziale Nowych Technologii i Chemii WAT. Teraz pracuje nad katalizatorami, które umożliwiłyby wytwarzanie cennych substancji z dwutlenku węgla.

Katalizatory służą redukcji CO2 do innych substancji. Produktami takiej reakcji mogą być np. węglowodory, z których wytwarza się plastik, czy alkohol etylowy, który jest stosowany jako paliwo samochodowe.

Naukowiec uważa że to pomysł wart rozważenia

“Wtórne używanie etanolu otrzymanego z dwutlenku węgla jako paliwa do pojazdów spalinowych to pomysł wart rozważenia. W Brazylii od dekad większość samochodów jest napędzana etanolem z trzciny cukrowej, a ten uzyskiwany z dwutlenku węgla nie jest od niego gorszy, to ten sam związek chemiczny. Świat idzie do przodu. Spalanie etanolu to zwykła prosta reakcja chemiczna. Spala się on na tej samej zasadzie jak węglowodory, wchodzące w skład konwencjonalnych paliw” – mówi naukowiec.

Żeby reakcje doszły do skutku, niezbędne są katalizatory o ogromnej powierzchni (nawet kilkaset metrów kwadratowych). Co ciekawe, tak wielki katalizator waży zaledwie kilka gramów.

Wszystko dlatego, że zbudowany jest z nanodrucików, które w przybliżeniu przypominają mech leśny. 

Naukowiec podkreśla, że jeśli projekt się powiedzie, to będzie to prawdopodobnie przełomowe odkrycie na skalę światową.

“Jeżeli mamy, zgodnie z Porozumieniem Paryskim, do 2050 roku nie emitować do atmosfery nadwyżek dwutlenku węgla, to powinniśmy próbować różnych podejść i szukać nieszablonowych rozwiązań. Otrzymywanie paliwa w procesie rozkładu CO2 jest to coś czego nikt wcześniej nie robił na skalę chociażby półprzemysłową. Projekt ten ma potencjał, ale nie możemy mieć pewności, że wszystko pójdzie po naszej myśli – to cecha projektów o wysokim ryzyku, ale i wysokim wpływie na postęp w danej dziedzinie w przypadku sukcesu” – zaznacza dr. Stępniewski.

źródło: naukawpolsce.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły