Polski zespół badawczy pracuje nad nowym sposobem leczenia nowotworu nerki

Polski zespół badawczy z Uniwersytetu Gdańskiego pracują nad inteligentnym systemem, który ma pomóc w zwalczaniu nowotworu nerki. Tworzą sztuczną inteligencję w ramach międzynarodowego konsorcjum: „Knowledge At the Tip of Your fingers: Clinical Knowledge for Humanity”, którego celem jest znalezienie metod pozwalających na spersonalizowaną terapię raka.

Projekt dostał dofinansowanie w wysokości 8,5 mln euro od Unii Europejskiej. Część pieniędzy otrzymali naukowcy z Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (ICCVS) Uniwersytetu Gdańskiego.

Polski zespół zamierza stworzyć sztuczną inteligencję

Projekt zakłada stworzenie sztucznej inteligencji – KATY, która będzie modelować efekty leczenia. Dzięki temu, lekarze będą lepiej potrafili dopasować metodę terapii do pacjenta i łatwiej będzie im podejmować wiele decyzji dotyczących przebiegu leczenia.

„Każdy pacjent podczas leczenia podąża indywidualną ścieżką. Drogi te mogą być różne, ale na każdym rozdrożu pacjenci mają jedno wspólne doświadczenie: lekarz, bazując na własnym rozumieniu choroby i praktyce klinicznej, przedstawia pacjentom opcje leczenia, które pomagają ukształtować drogę ich powrotu do zdrowia” – przyznaje dr Javier Alfaro kierujący gdańskim ICCVS.

„Obecnie obserwujemy falę szybko rozwijających się technologii sztucznej inteligencji, które uczą się złożonych wzorców wpływania na decyzje w różnych sektorach. Interdyscyplinarne konsorcjum projektu „Knowledge at the Tip of your Finger: Clinical Knowledge for Humanity” (KATY) w ramach programu Horyzont 2020 koordynowane przez University of Rome Tor Vergata (Włochy), obejmujące w sumie 20 międzynarodowych partnerów, zastosuje to podejście w obszarze wspierania decyzji dotyczących opieki zdrowotnej” – mówi naukowiec.

Badacze najpierw zajmą się pracą nad systemem wspierającym terapię nowotworu nerki, ponieważ jest to niejednorodny, bardzo złożony typ nowotworu. Urządzenie, które pozwoliłoby dostosować metody leczenia personalnie do każdego pacjenta byłoby się bardzo pomocne.

„Leczenie nowotworów jest wyjątkowo różnorodne, a sztuczna inteligencja jest doskonale przygotowana do dostarczania pacjentom indywidualnie dopasowanego leczenia. Personalizowane terapie w leczeniu nowotworów są już rzeczywistością w postaci immunoterapii i leków małocząsteczkowych. Jednak obecna praktyka w leczeniu nowotworów nie wykorzystuje możliwości użycia sztucznej inteligencji do wspierania ważnych decyzji klinicznych. Medycyna personalizowana wspomagana przez sztuczną inteligencję wprowadzi terapie ukierunkowane na wyższy poziom, łącząc historie choroby pacjentów z zasobami publicznie dostępnych danych klinicznych i badawczych” – podsumowuje dr Alfaro.

źródło: naukawpolsce

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły