Powstała pierwsza poradnia, w której będzie leczyć się migreny

Dobra wiadomość dla wszystkich osób, które cierpią na migrenę! W Polsce właśnie powstała pierwsza przychodnia, w której będzie się leczyć migreny i bóle głowy. Specjaliści chcą tam stosować nowoczesne terapie, które pozwolą pomóc chorym.

Poradnia powstała we Wrocławiu przy klinice Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala.

“Naukowcy z tej jednostki, we współpracy z prof. Richardem Liptonem z Nowego Jorku – światowym autorytetem w dziedzinie bólów głowy – prowadzą ogólnopolskie badania sytuacji zdrowotnej polskich chorych na migrenę. Zwłaszcza w kontekście braku dostępu do nowoczesnych leków oraz społecznych następstw tej choroby” – można przeczytać w komunikacie szpitala.

Niestety w Polsce osoby chore na migrenę nie dostają odpowiedniej pomocy – ich problemy się zwyczajnie bagatelizuje. Lekarze rozkładają ręce, nie wiedzą jaką terapię stosować. Poradnia Leczenia Migreny i Innych Bólów głowy ma być miejscem, w którym chorzy znajdą wsparcie.

“Chorzy cierpią, choć można im skutecznie pomóc. Choroba lekceważona, marginalizowana, stygmatyzowana, w przeszłości kojarzona z fanaberią pań z wyższych sfer, dzisiaj często uznawana za wymówkę pracowników w celu unikania pracy” – napisano.

“Przez lata migrena kojarzyła się dolegliwościami hipochondrycznych arystokratek leżących w zaciemnionym pokoju z zimnym kompresem na czole i bywała obiektem żartów. To skojarzenie jest mocno utrwalone i krzywdzące dla pacjentów. Migrena nie jest zwykłym bólem głowy, ale chorobą neurologiczną, i to najczęstszą. W Polsce cierpi na nią około 3,5 miliona osób. Nieleczona albo źle leczona utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie” – mówi dr Marta Waliszewska, koordynatorka całego projektu.

Nowe metody

Specjaliści wskazują na to, że migrenę często źle się leczy – albo co gorsze – nie leczy się jej w ogóle.

“Te najpopularniejsze i dostępne bez recepty leki przeciwbólowe zwykle nie przerywają napadu migreny. A mimo to są nagminnie stosowane. Znam pacjentów, którzy biorą po 8-10 tabletek dziennie. Efekt jest taki, że kiedy minie ból migrenowy, pojawia się ból polekowy. Błędne koło, które pacjentowi coraz trudniej przerwać” – zaznacza lekarka

W przychodni lekarze będą stosować nowe, innowacyjne terapie, które przynoszą dobry efekt i poprawę stanu pacjenta.

“Uzyskujemy świetne efekty, stosując leki z grupy przeciwciał monoklonalnych, a u pacjentów z migreną przewlekłą ostrzykiwanie głowy, twarzy i karku toksyną botulinową. Czasem ta poprawa jest wręcz spektakularna. Gdy kogoś bolała głowa przez 28 dni w miesiącu, a w wyniku leczenia boli najwyżej dwie doby, to naprawdę zaczyna się uczyć normalnie żyć” – opowiada.

Źródło: pulsmedycyny.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły