Przełom w onkologii: badaczki ze Szczecina opracowały skuteczną terapię celowaną

Zespół badaczek z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, pod kierownictwem dr inż. Agnieszki Piegat, opracował polimerowe nanocząsteczki, które precyzyjnie dostarczają leki do komórek rakowych. Ma to zwiększyć skuteczność terapii, w tym leczenia raka jajnika.

Naukowczynie z ZUT i PUM opracowały innowacyjną metodę zamykania leków w nanocząstkach polimerowych. To ważne rozwiązanie, dzięki któremu precyzyjnie trafiają one w komórki rakowe w ramach terapii celowanej.

— Użyliśmy polimerów, które zmodyfikowaliśmy, żeby w procesie emulsyfikacji formowały się właśnie takie nanocząstki i później opracowałyśmy metodę enkapsulacji różnego rodzaju leków w polimerowych otoczkach — powiedziała w rozmowie z PAP dr inż. Piegat.

Badaczka jest związana z Katedrą Inżynierii Polimerów i Biomateriałów na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT w Szczecinie. Prace nad wykorzystaniem nanocząsteczek jako nośników leków realizowane są we współpracy z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie pod nadzorem prof. Anety Cymbaluk-Płoskiej. Projekt rozpoczął się w 2016 roku dzięki wsparciu programu „Lider”. W ramach niego naukowczynie otrzymały ponad milion złotych dofinansowania z NCBR na terapię.

— Komórki nowotworowe wydzielają substancje, które nazywamy mucynami. To białka, które tworzą osłonę śluzową wokół komórek rakowych, ich specyficzna wydzielina. Natomiast komórki zdrowe w jamie otrzewnej nie wydzielają mucyn. Znając ten mechanizm i rodzaj mucyn, co rozpoznali naukowcy PUM, byliśmy w stanie zaprojektować taką otoczkę dla leków, żeby selektywnie łączyły się z mucynami – podkreśliła dr inż. Piegat.

Obecnie stosowane leki przeciwnowotworowe podaje się do krwioobiegu lub bezpośrednio do jamy otrzewnej. Niestety, ich działanie obejmuje także zdrowe komórki, co prowadzi do wystąpienia efektów ubocznych. Terapie celowane, które miałyby działać wyłącznie na komórki nowotworowe, znajdują się wciąż na etapie badań przedklinicznych. Dr Agnieszka Piegat, podsumowując wieloletnie prace szczecińskich zespołów medycznych i chemicznych, określiła wyniki jako “bardzo obiecujące”. Podkreśliła również “uniwersalność” polimerowych nanocząsteczek jako nośników leków oraz ich wysoką skuteczność. To zostało potwierdzone podczas badań na małych zwierzętach, prowadzonych pod okiem prof. Danuty Bogackiej.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły