Przełom w stomatologii: naukowcy po raz pierwszy wyhodowali ludzki ząb

Brytyjscy badacze z King’s College London i Imperial College London dokonali niezwykłego osiągnięcia, które może zrewolucjonizować stomatologię. W warunkach laboratoryjnych udało im się wyhodować pierwszy w pełni funkcjonalny ząb ludzki. To milowy krok w kierunku biologicznej odbudowy uzębienia, który może w przyszłości całkowicie odmienić sposób leczenia ubytków i braków zębowych.

Zespół badaczy skorzystał z ludzkich komórek macierzystych oraz nowoczesnego biomateriału wspierającego komunikację między komórkami – procesu niezbędnego do prawidłowego rozwoju zęba. Dzięki temu udało się stworzyć środowisko, w którym komórki wzajemnie się “informowały”, jak mają się różnicować i rozwijać.

Ta metoda wykorzystuje komórki, biomateriały i czynniki wzrostu, by inżynieryjnie odtworzyć strukturę zęba, która naśladuje jego naturalne cechy i funkcje. W miarę rozwoju tej dziedziny, integracja takich innowacyjnych technik ma potencjał zrewolucjonizowania opieki stomatologicznej, oferując zrównoważone i skuteczne rozwiązania w zakresie naprawy i regeneracji zębów – można przeczytać w ich publikacji.

Dotychczas leczenie braków zębowych opierało się na wypełnieniach, koronach, mostach czy implantach – rozwiązaniach mechanicznych, które choć skuteczne, nie są idealne. Nowo opracowana metoda pozwala natomiast na odtworzenie zębów biologicznie, z materiału pacjenta. To zmniejsza ryzyko odrzutu i zapewnia naturalną trwałość oraz integrację z jamą ustną.

Naukowcy obecnie analizują dwie ścieżki wdrożenia tej technologii. Pierwsza z nich polega na wyhodowaniu zęba poza organizmem i jego późniejszym przeszczepieniu. Druga – jeszcze bardziej innowacyjna – zakłada implantację komórek bezpośrednio w miejscu ubytku, gdzie ząb mógłby rozwijać się samodzielnie.

Mamy różne pomysły na umieszczenie zębów w jamie ustnej. Możemy przeszczepić młode komórki zęba w miejsce brakującego zęba i pozwolić im rosnąć w jamie ustnej. Alternatywnie moglibyśmy stworzyć cały ząb w laboratorium przed umieszczeniem go w ustach pacjenta – podkreśla Xuechen Zhang.

Choć technologia znajduje się jeszcze w fazie eksperymentalnej, eksperci są zgodni, że to początek nowej ery w medycynie regeneracyjnej. Biologiczna odbudowa zębów może w niedalekiej przyszłości stać się realną alternatywą dla obecnych metod, oferując pacjentom rozwiązania bardziej naturalne, trwałe i dostosowane indywidualnie do ich organizmu.

Źródło: alertmedyczny.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły