Archeolodzy z Wietnamu natrafili na ślady zaawansowanej osady, której wiek szacuje się na 3000 lat. Odkrycie to dotyczy jednej z najbardziej tajemniczych kultur epoki brązu, rozwijającej się na tych terenach. Nowe znalezisko ma potencjał dostarczyć kluczowych informacji na temat rozwoju cywilizacji w regionie Południowo-Wschodniej Azji.
Archeolodzy z Instytutu Archeologii Wietnamskiej Akademii Nauk dokonali przełomowego odkrycia na terenie stanowiska Vuon Chuoi, położonego na obrzeżach Hanoi. To miejsce od dawna ma znaczenie historyczne, ponieważ związane jest z kulturą, która rozwijała się w dolinie Rzeki Czerwonej od X do I wieku p.n.e. Nowe znalezisko może wskazywać na ślady wcześniejszych mieszkańców tego obszaru. Na powierzchni blisko 6000 metrów kwadratowych badacze odkryli artefakty. Nie pasują one do kultury Dong Son, a należą do starszej, bardziej prymitywnej społeczności. Odkryto starsze konstrukcje w prostokątnym kształcie na obszarze około 100 metrów kwadratowych.
W pobliżu odkrytych konstrukcji archeolodzy natrafili na pozostałości pochówków oraz dużą nekropolię. Zidentyfikowano w niej szczątki z co najmniej dwóch różnych okresów. Najstarsze z nich datuje się na około 3000 lat. Szczególnym zaskoczeniem dla badaczy był wyjątkowo dobry stan zachowanych szczątków. To może świadczyć o zaawansowanych umiejętnościach budowniczych w trudnych warunkach terenowych.
Zdaniem archeologów, to odkrycie ujawnia wyjątkowy stopień zaawansowania technologicznego i kulturowego społeczności, które zamieszkiwały północny Wietnam przed pojawieniem się kultury Dong Son. Chociaż wciąż brakuje wystarczających informacji na temat tej tajemniczej cywilizacji, badacze z Wietnamu planują kontynuować prace. Wszystko po to, aby lepiej zrozumieć prehistoryczną historię swojego kraju.
“Odkrycia te mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia epoki brązu w północnym Wietnamie. Zapewniają one głębszy wgląd w to, jak starożytne społeczności zarządzały swoimi przestrzeniami życiowymi, aby sprostać wyzwaniom stawianym zarówno przez środowisko naturalne, jak i społeczne. Skala budowy w tym miejscu wskazuje również na dobrze zorganizowane społeczeństwo z wysokim poziomem podziału pracy” – można przeczytać w specjalnym komunikacie.
Źródło: geekweek.interia.pl