Przyczyna długowieczności odkryta? Sekret może tkwić w jelitach

Japońcy naukowcy być może właśnie odkryli przyczynę długowieczności. Badacze udowodnili, że bakterie Odoribacteraceae, które znajdują się w jelitach mają wpływ na długość życia.

Bakterie Odoribacteraceae hamują rozwój najgroźniejszych drobnoustrojów chorobotwórczych. Owe beztlenowe baterie biorą udział w  wytwarzaniu kwasów żółciowych, które chronią organizm przed rozwojem patogenów, szczególnie tych odpornych na antybiotyki i leki.

Naukowcy odkryli, że stulatkowie mają o wiele więcej takich bakterii w jelitach niż ludzie na przykład po osiemdziesiątce. Badacze z Keio University School of Medicine w Tokio opublikowali wyniki swoich badań w prestiżowym czasopiśmie „Nature”.

Aby dowieść, że bakterie w jelitach mają jakiś związek z długowiecznością naukowcy przebadali próbki kału, które pobrali od trzech grup ludzi – 47 młodych ludzi w wieku od 21 do 55 lat, 112 seniorów w wieku od 85 do 89 lat i 160 osób, które ukończyły co najmniej 100 lat.

Badacze jeszcze nie wiedzą dlaczego osoby, które ukończyły sto lat mają więcej bakterii Odoribacteraceae niż młodsi ludzie. Naukowcy przypuszczają, że wraz z wiekiem zwiększa się ilość takich bakterii lub organizmy ludzi, którzy dożyli 100 lat mają jakąś naturalną skłonność do ich wytwarzania.

Pewny jest fakt, że stulatkowie mają mniejszą podatność na choroby, z którymi zazwyczaj się zmagają starsze osoby.

„Na specyficzny skład mikroflory jelitowej stulatków mogą wpływać zarówno czynniki genetyczne, jak i codzienna dieta” – mówi prof. Kenya Honda z Keio University School of Medicine w Tokio

Naukowcy zastanawiają się również nad tym, czy obecność bakterii nie zależy od genów i dziedziczenia cech po przodkach. Jednak nie udało im się dowieść tej teorii.

Prawdopodobnie za jakiś czas poznamy mechanizm, dzięki któremu stulatkowie mają więcej specjalnych bakterii. Wtedy będziemy już bardzo blisko odkrycia sekretu długowieczności.

Źródło: wprost.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły