Polscy badacze opracowali innowację, która może zrewolucjonizować medycynę wojskową. Inteligentny system Milgeomed, stworzony dzięki współpracy czołowych polskich instytucji, stanowi istotny krok naprzód w technologii.
To zaawansowane narzędzie nie tylko identyfikuje rannych na polu walki, ale także umożliwia szybkie ocenienie ich stanu zdrowia i efektywne zarządzanie akcjami ratowniczymi. Oficjalna prezentacja tego przełomowego rozwiązania odbędzie się niedługo podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
Może to znacząco poprawić jakość i skuteczność działań ratowniczych, zwłaszcza w trudnych warunkach, takich jak pola walki czy obszary katastrof.
Milgeomed jest nie tylko polskim sukcesem, ale również dowodem na to, że nasz kraj plasuje się w czołówce globalnych badań nad nowoczesnymi technologiami związanymi z bezpieczeństwem. To rozwiązanie może zrewolucjonizować sposób prowadzenia działań ratunkowych na całym świecie.
W opracowanym przez naukowców systemie drony będą wspierać ratowników medycznych głównie w zakresie diagnozowania. Bezzałogowe statki powietrzne nie tylko zlokalizują rannych, ale także wstępnie ocenią ich podstawowe parametry życiowe i określą, jakiej pomocy medycznej potrzebują.
Drony będą monitorować parametry życiowe poszkodowanych, takie jak ruch gałek ocznych, oddech oraz tętno, dostarczając cennych informacji ratownikom. Dzięki systemowi Milgeomed będzie można również nawiązać kontakt z rannym przez mikrofon lub dostarczyć mu niezbędne leki.
Milgeomed to zaawansowana metoda zdalnej oceny stanu zdrowia osób poszkodowanych, która jednocześnie podnosi poziom bezpieczeństwa ratowników medycznych. Technologia po raz kolejny wspiera ludzi – w tym przypadku mowa o bezzałogowych statkach powietrznych (BSP). Drony wyposażone w kamery, sensory, kapnometry, czyli czujniki monitorujące poziom dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, oraz radary szumowe, są w stanie zlokalizować poszkodowanych, monitorować ich stan zdrowia i ocenić funkcje życiowe – wszystko to zdalnie.