Zespół z Johns Hopkins University stworzył robota, który może operować bez pomocy człowieka. Ostatnio STAR (Smart Tissue Autonomous Robot) wykonał zabiegi laparaskopowe u świń. To może być przełom w medycynie!
Robot STAR i inne tego typu urządzenia znacząco wpłyną na rozwój medycyny. Mogą one wykonywać części zabiegów, które wymagają szczególnej precyzji.
Przykładem takiej operacji jest zespolenie przeciętych jelit. Dla chirurga to dosyć skomplikowany zabieg, bo wymaga ogromnej precyzji. Robot STAR poradził sobie bezbłędnie. Urządzenie przy pomocy algorytmów sztucznej inteligencji i specjalnego systemu wizyjnego w trzech wymiarach na bieżąco analizuje sytuację i odpowiednio reaguje.
– “Nasza praca pokazuje, że jesteśmy w stanie zautomatyzować jedno z najbardziej delikatnych i misternych zadań w chirurgii, połączenie dwóch części jelita. STAR wykonał to zadanie u czterech zwierząt. Jego wyniki były znacząco lepsze niż w przypadku wykonujących tę samą procedurę lekarzy” – wyjaśnia profesor Axel Krieger.
Wykorzystany robot STAR to tak naprawdę ulepszona wersją maszyny z 2016 roku. Wtedy urządzenie musiało być w dużej mierze sterowane przez człowieka. Teraz operuje bez pomocy chirurgów. Bowiem robot został wyposażony w bardziej precyzyjne narzędzia, lepszy układ sterowania i system wizyjny w trzech wymiarach.
Maszyna nie tylko radzi sobie sama, ale również potrafi adaptować się do sytuacji. W ten sposób może bardzo precyzyjnie operować tkanki miękkie i reagować, kiedy coś pójdzie inaczej niż zamierzono. Bowiem zabiegi na tkankach miękkich zawsze rządzą się pewną nieprzewidywalnością.
– “Wyjątkowość systemu STAR polega na tym, że to pierwszy robot chirurgiczny zdolny do planowania, adaptowania się do okoliczności i wykonywania zabiegu na tkankach miękkich przy minimalnej ingerencji człowieka. Kluczowe znaczenie ma układ trójwymiarowego widzenia, który sprawia, że takie urządzenie jest “mądrzejsze” i bezpieczniejsze – podkreśla Krieger. Laparoskopia jest w chirurgii coraz popularniejsza, stąd rosnące zapotrzebowanie na aparaturę, która może w tych zabiegach lekarzowi asystować. Zastosowanie robota pozwoli się upewnić, że czynności wymagające szczególnej precyzji zostaną wykonane u każdego pacjenta równie poprawnie, niezależnie od umiejętności chirurga” – opowiada profesor Krieger.
Źródło: rmf24.pl