Sławosz Uznański-Wiśniewski drugim Polakiem w kosmosie. Historyczna chwila po 47 latach

25 czerwca 2025 roku o godzinie 8:31 czasu polskiego na zawsze zapisze się w historii rodzimej astronautyki. Tego dnia z przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała misja Ax-4, na pokładzie której znalazł się Sławosz Uznański-Wiśniewski – drugi obywatel Polski, który poleciał w kosmos. Poprzednim był Mirosław Hermaszewski, który odbył swój lot w 1978 roku. Na ten moment czekaliśmy niemal pół wieku. Polak w kosmosie!

Misja miała pierwotnie rozpocząć się pod koniec maja, jednak z powodów technicznych kilkakrotnie ją przesuwano. Finalnie czteroosobowa załoga opuściła Ziemię 25 czerwca z platformy startowej 39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego. W przestrzeń kosmiczną wyniosła ich rakieta Falcon 9, a astronauci podróżują w kapsule Crew Dragon – obu tych systemów dostarczyła firma SpaceX.

Już po trzech minutach od startu statek przekroczył umowną granicę kosmosu, czyli wysokość 100 kilometrów, a po dziewięciu minutach znalazł się na orbicie okołoziemskiej. Dołączenie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zaplanowano na 26 czerwca około godziny 13:00 czasu polskiego. Członkowie załogi spędzą na ISS około dwóch tygodni, realizując cele naukowe i badawcze.

Na wysokości 200 kilometrów nad powierzchnią Ziemi, Uznański-Wiśniewski zwrócił się do rodaków:

Drogie Polki i Polacy. Dziś robimy ogromny krok w stronę przyszłości technologicznej Polski. Polski opartej na nauce, wiedzy i wizji. Niech ta misja będzie początkiem epoki, w której nasza odwaga i nieustępliwość kształtują nowoczesną Polskę. Dla nas i dla przyszłych pokoleń. Kosmos zawsze jednoczył ludzi. Zabieram dziś z Ziemi cząstkę każdego z was, waszej siły, waszej nadziei, waszego zaufania. W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich. Z całego serca dziękuję wam za zaufanie. W kosmos dla wszystkich!

Astronauci nazwali swoją kapsułę Grace, co ma symbolizować godność, harmonię i nadzieję – wartości, które chcą nieść w przestrzeń kosmiczną.

Udział Polski w tej prestiżowej misji to efekt znaczących inwestycji w sektor kosmiczny. Sam udział w locie kosztował około 65 milionów euro, a całkowite wydatki naszego kraju na rozwój technologii kosmicznych w latach 2023–2025 sięgnęły 360 milionów euro. To część szerszej strategii budowania nowoczesnej gospodarki opartej na innowacjach i zaawansowanych technologiach.

Źródło: urania.edu.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły