Sukces Polaków na pustyni Mojave: PUT Rocketlab zwycięża w międzynarodowych zawodach rakietowych

Zespół studentów z Politechniki Poznańskiej odniósł ogromny sukces podczas prestiżowych międzynarodowych zawodów rakietowych FAR-OUT, które odbyły się na przełomie maja i czerwca w Kalifornii. Reprezentanci PUT Rocketlab zajęli pierwsze miejsce w kategorii B. Ustanowili rekord wysokości dla odzyskanej rakiety z napędem hybrydowym.

Od 28 maja do 2 czerwca na pustyni Mojave rywalizowały zespoły akademickie z całego świata. Drużyna z Poznania była jedynym uczestnikiem z Europy. Ich rakieta, nazwana HEXA 5, wystartowała już w pierwszym dniu zawodów – jako jedyna w całej serii otwierającej. Start nastąpił zaledwie pół minuty po rozpoczęciu okna startowego.

Rakieta została wystrzelona w kategorii B, która obejmuje loty w przedziale od 20 do 50 tysięcy stóp (około 6 do 15 kilometrów). Planowany pułap wynosił 31 616 stóp, jednak dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym udało się osiągnąć aż 34 551 stóp, czyli około 10,5 km. HEXA 5 osiągnęła przy tym imponującą prędkość 511 m/s.

Po zakończeniu lotu rakieta bezpiecznie wróciła na ziemię, korzystając z systemu spadochronów i nie doznała żadnych uszkodzeń. Zgodność z wymaganiami regulaminowymi, innowacyjność konstrukcji oraz perfekcyjne wykonanie misji sprawiły, że jury przyznało zespołowi pierwsze miejsce. Dodatkowo studenci otrzymali nagrodę za najbardziej wydajny hybrydowy silnik rakietowy. Ich HEXA 5 pobiła też oficjalny rekord FAR w kategorii odzyskanej rakiety hybrydowej o najwyższym pułapie lotu.

HEXA 5 to efekt wielomiesięcznej pracy zespołu PUT Rocketlab, który działa na Politechnice Poznańskiej od 2017 roku. Rakietę zbudowano przy użyciu autorskiej technologii laminowania ręcznego, łączącej włókna węglowe z żywicą epoksydową. Sercem konstrukcji jest hybrydowy silnik BROOMSTICK 2+ – najmocniejsza tego typu jednostka napędowa wśród projektów studenckich w Polsce.

Zespół zaznacza, że wszystkie komponenty rakiety były precyzyjnie zaprojektowane i poddane zarówno symulacjom komputerowym, jak i testom w warunkach rzeczywistych. HEXA 5 mierzy 4274 mm długości, ma 160 mm średnicy i waży około 60 kg przy starcie.

Triumf studentów z Poznania to kolejny dowód na wysoki poziom polskiej myśli inżynieryjnej i ogromny potencjał młodych konstruktorów z krajowych uczelni technicznych. To ogromny sukces.

Źródło: space24.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły