Sztuczna inteligencja w służbie zdrowia: nadzieja dla pacjentów w ciężkim stanie

W łódzkim szpitalu im. Biegańskiego lekarze korzystają z nowoczesnych technologii. Sztuczna inteligencja pomaga wczesniej wykrywać choroby. Nowy angiokardiograf zapewnia większą precyzję diagnostyczną. Dzięki tym narzędziom można leczyć pacjentów, którzy wcześniej nie kwalifikowaliby się do operacji.


Szpital im. Wł. Biegańskiego w Łodzi otrzymał 6,5 miliona złotych na nowoczesny sprzęt medyczny, w tym angiokardiograf. Dzięki temu pacjenci będą leczeni z wykorzystaniem zaawansowanych technologii, takich jak angiokardiograf, który kosztował prawie 5,4 mln zł i jest używany do diagnozowania naczyń krwionośnych serca oraz nowoczesnego leczenia wad strukturalnych serca. Lekarze korzystają także z urządzenia HemoSphera, które z pomocą sztucznej inteligencji przewiduje stan pacjenta na 15 minut do przodu. Umożliwia więcej zabiegów przy niższej dawce promieniowania i lepszej jakości obrazu.

Inwestycje w zdrowie pacjenta, a przede wszystkim w służbę zdrowia to priorytet dla samorządu łódzkiego – przyznał Piotr Wojtysiak, wicemarszałek województwa łódzkiego. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi oraz wiedzy specjalistów ze szpitala im. Biegańskiego w Łodzi możemy łączyć nowoczesną technologię z troską o pacjenta.

Lekarze ze szpitala im. Biegańskiego w Łodzi korzystają z urządzenia HemoSphera. Pozwala ono przewidzieć stan pacjenta na 15 minut do przodu. Urządzenie można podłączyć inwazyjnie, przez wkłucie, lub bezinwazyjnie, zakładając je na palec. Oba sposoby umożliwiają monitorowanie zdrowia i przewidywanie spadków ciśnienia krwi. Sztuczna inteligencja przetwarza odczyty, co pozwala lekarzom na szybką reakcję. Choć 15 minut wydaje się krótkim czasem, dla lekarzy to wystarczający moment, by wdrożyć konieczne działania. W razie zagrożenia czujnik ostrzega sygnałem dźwiękowym, dając czas na reakcję.

Dysponując odczytami lekarze więcej widzą i mogą zastosować leczenie zanim pacjent znajdzie się w niekorzystnym dla siebie stanie – podkreśliła dr Magdalena Kłosińska, lekarz oddziału kardiochirurgii ze szpitala im. Biegańskiego w Łodzi.

Sztuczna inteligencja została wykorzystana dotychczas do monitorowania stanu zdrowia ośmiu pacjentów. Stosuje się ją u osób w ciężkim stanie, głównie w podeszłym wieku, które oprócz schorzeń układu krążenia, zmagają się z innymi przewlekłymi dolegliwościami. Te dodatkowe problemy zdrowotne zwiększają ryzyko operacji i wszelkich interwencji medycznych.

Źródło: rmf24.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły