Firma Acusensus stworzyła zaawansowaną kamerę Heads-Up. Dzięki sztucznej inteligencji jest ona w stanie rozpoznawać niepokojące zachowania kierowców mogące świadczyć o prowadzeniu pojazdu po alkoholu lub narkotykach. Obecnie urządzenie jest testowane na drogach w południowo-zachodniej części Anglii.
Kamera Heads-Up wykorzystuje sztuczną inteligencję do wykrywania kierowców, którzy mogą być pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Gdy urządzenie zarejestruje niepokojące zachowanie, policja czekająca dalej na trasie zatrzymuje pojazd. Następnie funkcjonariusze przeprowadzają badania na obecność alkoholu lub innych substancji odurzających.
Jesteśmy zachwyceni, że możemy przeprowadzać pierwsze na świecie testy tej technologii właśnie tutaj, w Devon i Kornwalii – zaznaczył Geoff Collins, dyrektor generalny brytyjskiego oddziału firmy Acusensus. – Wszyscy jesteśmy bezpieczniejsi, jeśli możemy wykryć odurzone osoby zanim spowodują wypadek, który mógłby zrujnować czyjeś życie.
Kamerę można łatwo przenieść na dowolny odcinek drogi w hrabstwie, bez wcześniejszego uprzedzenia. Kierowcy nie zdają sobie sprawy, że ich zarejestrowano. Dowiadują się o tym dopiero podczas zatrzymania przez policję.
Kamery stworzone przez firmę Acusensus stosowano przez policję do wykrywania kierowców korzystających z telefonów podczas jazdy lub nieużywających pasów bezpieczeństwa. Według badań osoby prowadzące pojazd po alkoholu mają aż sześć razy większe prawdopodobieństwo uczestnictwa w śmiertelnych wypadkach. Policja z Devon i Kornwalii wierzy, że system Heads-Up pomoże zapobiec tragediom na drogach.
Nasi funkcjonariusze nie mogą być wszędzie – podkreślił nadkomisarz Simon Jenkinson, którego zespół patroluje ponad 22 tys. kilometrów dróg w obu hrabstwach. – Jesteśmy zobowiązani do robienia wszystkiego, co w naszej mocy, aby zmniejszyć liczbę zgonów i osób poważnie rannych na naszych drogach. Przyjmowanie nowoczesnych technologii, takich jak te kamery, jest kluczowe w tym dążeniu.
Testy nowego systemu trwają przez cały grudzień i zbiegają się z kampaniami przeciwko prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu. To ważne, ponieważ w okresie świątecznym zwiększa się liczba wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców. Takie działania mogą poprawić bezpieczeństwo na drogach i uratować życie. Skuteczność tej technologii może stać się kluczowa w walce z pijanymi kierowcami.
Źródło: rmf24.pl