Fundacja “Terapia to NIE wstyd” promuje profilaktykę zdrowia psychicznego. Chce także zmienić podejście społeczeństwa do terapii i pokazać, że to całkowicie normalna i potrzebna rzecz.
Fundacja “Terapia to NIE wstyd” promuje zdrowie psychiczne. Choć w ostatnich latach widać znaczący wzrost świadomości społeczeństwa w tym temacie, to nadal wiele jeszcze przed nami.
“To temat bardzo złożony, społeczeństwo jest mocno podzielone, ogólne wrażenie mamy takie, że świadomość na szczęście wzrasta. Dużo więcej mówi się o zdrowiu psychicznym, powoli przestaje być tematem tabu, jednak nie zawsze, są ludzie, u których wciąż panuje przekonanie „porozmawiać mogę w domu, nie muszę iść ze swoimi problemami do obcych”. Wciąż istnieje przekonanie, iż mówienie o swoich emocjach to oznaka słabości, to samo tyczy się samej decyzji o pójściu na spotkanie ze specjalistą“ – mówią przedstawiciele fundacji.
Fundacja znana jest m.in ze swojego projektu “Terapiobus”. To niezwykle kreatywna inicjatywa, w ramach której specjaliści rozmawiają z mieszkańcami różnych regionów Polski w busach przypominających gabinety psychologiczne. To nic innego jak bezpłatna konsultacja psychologiczna.
“Podczas wrześniowej akcji Kampanii Społecznej TERAPIA TO NIE WSTYD na Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom promujemy zdrowie psychiczne oraz udzielamy bezpłatnego wsparcia psychologicznego wraz z zespołem specjalistów, którzy w tym dniu rozmawiają z przechodniami, z osobami zainteresowanymi zaopiekowaniem się swoim zdrowiem psychicznym na ulicach całej Polski. Spotkania w Terapiobusie mają charakter konsultacji oraz psychoedukacji. Wnętrze Terapiobusa przypomina gabinet psychologiczny, gdzie w komfortowych warunkach można porozmawiać ze specjalistą o tym co nam doskwiera. Specjalista może również zaproponować drogę rozwiązania problemu oraz wskazać miejsce, gdzie taką pomoc można otrzymać. Im więcej środków pozyskamy tym więcej takich bezpłatnych konsultacji możemy przeprowadzić w ramach fundacji” – podkreślają.
Głównym celem Fundacji jest zapobieganie samobójstwom. Niestety ich wskaźnik jest nadal wysoko, a niewiele się robi w kierunku zapewnienia profilaktyki.
“Celem fundacji jest zmniejszenie statystyk w zakresie samobójstw. Chcemy to zrobić za pomocą psychoedukacji, zwiększonej ilości konsultacji, poradnictwa oraz interwencji kryzysowej. Chcemy wejść do szkół z programami świadomego rodzicielstwa oraz psychoedukacji dla młodzieży. Ważnym krokiem będą również Terapiobusy, dzięki którym będzie można dowozić wsparcie psychologiczne do miejsc na dzień dzisiejszy niedostępnych” – możemy przeczytać.
Źródło: aktywiusz.pl