Zagadkowa figurka Marsa: niezwykłe odkrycie pod Jarocinem

W rejonie Jarocina w Wielkopolsce archeolodzy natrafili na interesujące znalezisko – brązową figurkę przedstawiającą rzymskiego boga wojny, Marsa. Według wojewódzkiego konserwatora zabytków, jeśli okaże się autentyczna, jej wartość może być nieoceniona. Aktualnie prowadzone są analizy mające na celu określenie wieku artefaktu.

Odkrycia dokonała osoba prywatna, która uzyskała zgodę od Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na poszukiwanie przedmiotów historycznych. Figurkę wykopano przy użyciu ręcznego detektora metalu, którym poszukiwacz przeszukiwał okolice Jarocina.

Według informacji przekazanych przez Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, charakter znaleziska pozostaje na razie niejasny. Istnieją dwie potencjalne hipotezy: może to być starożytna figurka z czasów cesarstwa rzymskiego, datowana na II/III wiek n.e., ale równie dobrze może pochodzić z końca XIX lub początku XX wieku.

Nie jest jeszcze pewne, z jakim zabytkiem mamy do czynienia. Może być to figurka antyczna pochodząca z okresu, kiedy funkcjonowało cesarstwo rzymskie, tj. z II/III w. n. e., ale równie dobrze może być to figurka ze schyłku XIX w. lub początku XX w. Na chwilę obecną trwają badania prowadzone przez specjalistów zajmujących się antykami, mające na celu ustalenie datacji zabytku – można przeczytać w poście na Facebooku zamieszczonym przez Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Aktualnie eksperci z dziedziny antyków przeprowadzają szczegółowe analizy, aby określić okres, z którego pochodzi znaleziona figurka. Po ustaleniu jej wieku powstanie specjalna komisja konserwatorska. Dokona ona oceny obiektu. W skład tej komisji wejdą specjaliści z ministerstwa oraz pracownicy muzeów.

Statuetki rzymskiego boga wojny Marsa, choć niezbyt liczne, znane są z terenów ziem polskich. Występują jednak głównie na Pomorzu. Z terenów Wielkopolski nie było jak dotąd żadnej. Posążek z powiatu jarocińskiego byłby jednym z najlepiej zachowanych egzemplarzy znanych z terenów Środkowoeuropejskiego Barbaricum” – podkreśla Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Po zakończeniu badań figurka może trafić do polskiego muzeum. Tam będzie dostępna dla zwiedzających. Takie odkrycia poszerzają wiedzę o historii. Podkreślają też, jak ważna jest ochrona dziedzictwa kulturowego. Pokazują, że odpowiedzialne poszukiwania mają ogromne znaczenie.

Źródło: rmf24.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły