Zespół badaczy z Uniwersytetu w Michigan wynalazł zupełnie przezroczyste panele słoneczne. Jest to osiągnięcie, które zrewolucjonizuje architekturę, mobilną elektronikę i auta elektryczne.
Model opracowany przez Amerykańskich naukowców, jest pierwszym takim działającym. Poprzednie prototypy okazywały się nieefektywne, lub nieopłacalne w eksploatowaniu. Jednak te przezroczyste panele słoneczne okazały się strzałem w dziesiątkę.
Zespół z Uniwersytetu w Michigan od początku skupił się na przezroczystym materiale. Opracowali oni przezroczysty luminescencyjny koncentrator słoneczny, inaczej TLSC. Może on zostać zamocowany na oknie, albo jakiejkolwiek innej przezroczystej powierzchni. Koncentrator jest w stanie pobierać energię z fotonów, jednocześnie nie zakłócając przepływu światła. Sekret wynalazku polega na zastosowaniu niewykrywalnych dla ludzkiego oka molekułów, które zabierają energię promieniowaniu UV, czy podczerwonemu. Dzięki temu nie będą one wpływały na przepływ światła widzialnego, a jednocześnie mogą czerpać energię.
“Jesteśmy w stanie tak skalibrować nasze urządzenie, by pochłaniało tylko określone częstotliwości promieniowania, przekazując je bez strat energii”, mówi Richard Lunt, profesor pomocniczy inżynierii Chemicznej na Uniwersytecie w Michigan. “Pochwycone światło wędruje do brzegów paneli, gdzie jest przetwarzane na energię elektryczną.”
Takie panele słoneczne sprawdzą się na wieżowcach
Takie panele dobrze sprawdziłyby się dla wieżowców, jako że pole fasady takiego budynku jest dużo większe niż sam dach. Idealnym przykładem są wielkie, szklane wieże. Energetyka słoneczna stanie się o wiele bardziej popularna, i nie będzie zakłócać architektury miasta. Ponadto, nowa technologia z łatwością może być zastosowana w starszych budynkach i zabytkach, dzięki czemu nie zmieni się ich wartość artystyczna.
Na tą chwilę zespół pracuje nad zwiększeniem efektywności pozyskiwania energii, która na razie wynosi 1% energii fotonu. Cel który chcą osiągnąć naukowcy to maksymalne 5%.
W przyszłości przezroczyste panele słoneczne będą niezwykle popularne. Korzyści płynące z ich zastosowania, a także ich możliwości są niezrównane.
W skład zespołu pracującego nad wynalazkiem wchodzą: Yimu Zhao, Benjamin Levin i Garrett Meek.
źródło: arch2o