Naukowcy z Polski blisko znalezienia skutecznego leku na COVID-19

Polscy naukowcy z Politechniki Warszawskiej i Łukasiewicz – Instytutu Chemii Przemysłowej wraz z zespołami niemieckich i amerykańskich laborantów (laboratorium Rolfa Hilgenfelda i Shauna Olsena) zidentyfikowali cząsteczki, które mogą stać się decydujące w poszukiwaniach skutecznego lekarstwa na COVID-19.

W komunikacie PAP ogłoszono informację, że polski zespół badawczy pod kierownictwem prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej zidentyfikował cząsteczki, których działanie może mieć większy wpływ na zahamowanie obu proteaz SARS-CoV-2 niż ebselen (znany lek przeciwzapalny, który dotychczasowo był uważany z najbardziej obiecujący inhibitor).

Koronawirus, który powoduje COVID-19 posiada enzymy – dwie proteazy. Celem naukowców, którzy opracowują szczepionkę i skuteczną terapię wirusa SARS-CoV-2 jest zablokowanie rozprzestrzeniania się wirusa. Żeby to zrobić, muszą znaleźć sposób na zahamowanie działania enzymu.

„„Nasze badania nad bliskimi analogami strukturalnymi tego leku pozwoliły zidentyfikować jeszcze lepsze od ebselenu cząsteczki, zarówno dla proteazy Mpro, jak i PLpro. Co więcej, związki te są doskonałymi inhibitorami obu wirusowych proteaz naraz, a więc ich potencjał terapeutyczny jest zdecydowanie bardziej obiecujący” – ogłasza w komunikacie prof. Drąg

Naukowcy dokonali przełomowego odkrycia

Zanim prof. Drąg dokonał przełomowego odkrycia, zespół dr hab. Małgorzaty Kęsik- Brodackiej z Łukasiewicz – Instytutu Chemii Przemysłowej przygotował funkcjonalną i aktywną proteazę Mpro. 

„Odkrycie stanowi obiecującą platformę do rozwoju nowych leków przeciwwirusowych skierowanych na obie proteazy SARS-CoV-2” – mówi dr.hab. Kęsik-Brodacka.

Projekt finansowany m.in. przez Agencję Badań Medycznych ma zostać zrealizowany do końca października. Kierunek kolejnych badań będzie zależał od wyników prowadzonych prac.

źródło: naukawpolsce

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły