Caritas Polska wesprze Gruzinów. Organizacja pomoże przedsiębiorcom w gminie Achmeta, której mieszkańcy wyrabiają tradycyjne sery.
Achmeta znajduje się w cichym zakątku Gruzji – otoczona jest przez dolinę Alazani i pasmem górskim Kaukazu. To właśnie ta gmina słynna jest z wyrobu tradycyjnych serów. Niestety mieszkańcom trudno jest utrzymać się – produkcja jest naprawdę czasochłonna, a sery nie są eksportowane za granicę.
Dlatego Caritas Polska we współpracy z lokalną organizacją BRIDGE wesprą mieszkańców Achmety, pomagając im rozwinąć linię produkcyjną i ucząc ich przedsiębiorczości i metod marketingu.
Organizacja BRIDGE zajmuje się podtrzymaniem lokalnych aktywności, promowanie gruzińskiej kultury. W samej gminie Achmeta działa już od kilku lat, starając się zapobiec zanikowi wyjątkowej tradycji wyrobu “gruzińskiej goudy”.
Projekt ten pomoże nie tylko lokalnej społeczności, ale również kobietom. Większość z nich na codzień zajmuje się gospodarstwem rolnym. Jednak ich rola jest znacznie marginalizowana. Ich praca na roli i wysiłek, jaki wkładają wcale są najczęściej niezauważane.
Co więcej, projekt pomoże zintegrować mieszkańców gminy. Bowiem Achmeta jest zróżnicowana etnicznie. Gruzini stanowią około 75% społeczności. Resztę stanowią Kistowie (15%), Osetyńczycy i Azerowie. Dotychczas nie było wiele inicjatyw, które dałyby szansę zintegrowania się tych różnych grup. Program Caritasu sprawi, że wszyscy mieszkańcy będą mogli poznać swoje kultury i czerpać z ich dziedzictwa.
– “Ambitnym celem BRIDGE jest przeciwdziałanie nierównościom społecznym wśród najbardziej narażonych społeczności i postawienie ich w centrum naszej aktywności. Zobowiązuje nas to do szczególnie wytężonej pracy wraz z międzynarodowymi partnerami, aby dotrzeć do jak największej liczby osób – niezależnie od tego czy jest to pomoc materialna, promowanie konkretnych działań czy budowanie silnych postaw liderskich. Efektem naszej pracy ma być realna zmiana i rozwój dla naszych społeczności i całego kraju” – podkreśla Nino Karelli, szefowa organizacji BRIDGE.
Aby promować “gruzińską goudę” powstanie specjalny festiwal promujący ten produkt i festiwal sera. Organizatorzy liczą na to, że uda im się przyciągnąć turystów z różnych krajów i zachęcić do zapoznania się z bogatą, fascynującą kulturą gruzińską i tradycją wyrabiania serów.
Źródło: caritas.pl