W 2023 nauka zmieni świat! Czeka nas wiele odkryć

Rok 2023 prawdopodobnie przyniesie wiele niezwykle ważnych odkryć naukowych. Możemy się spodziewać m.in nowych rozwiązań w medycynie, nowych misji kosmicznych czy zastosowania nowatorskiej technologii.

Każdy rok obfituje w coraz większą liczbę odkryć naukowych. Wszystkie dziedziny rozwijają się, dzięki czemu żyjemy dłużej. Prestiżowy magazyn naukowy “Naturę” zrobił listę kamieni milowych 2023 roku, które mogą być przełomowe.

Kosmos

W zeszłym roku zaczął działać Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Udało mu się zebrać wiele cennych informacji na temat kosmosu. Teraz swoją działalność ma rozpocząć Obserwatorium Very Rubin w Chile. Średnica teleskopu będzie wynosić aż 8,5 metra. Znajdzie się tam również dotychczas największa skonstruowana kamera cyfrowa o rozdzielczości 3,2 gigapikseli.

W 2023 wystartuje także Eulicid – sonda Europejskiej Agencji Kosmicznej, która stworzy trójwymiarową mapę Wszechświata i zbada jego ewolucję.

Co ciekawe, planowany jest pierwszy turystyczny lot w kosmos. W stronę księżyca ma polecieć japoński miliarder Yusaku Maezawa, korzystając ze statku firmy SpaceX.

Księżyc będzie zatem celem wielu wypraw. Agencje kosmiczne chcą wysłać na ziemskiego satelitę łaziki – takie założenia ma m.in misja indyjska – Chandrayaan-3.

Medycyna

Jakiś czas temu Pfizer, Moderna i BioNTech rozpoczęły pracę nad szczepionkami mRNA na inne wirusy. BioNTech chce przebadać szczepionkę na malarię. W 2023 roku ma się pojawić także szczepionka mRNA przeciwko półpaścowi od Pfizera. Zaś Moderna planuje testować swoją szczepionkę na opryszczkę narządów płciowych.

Styczeń to miesiąc, w którym pojawi się decyzja czy do obrotu w USA zostanie dopuszczony lek na Alzheimera. W testach klinicznych wzięło udział aż 1795 osób i u 27% z nich zauważono spowolnienie utraty zdolności poznawczych.

W tym roku prawdopodobnie po raz pierwszy zostanie również zastosowana terapia z użyciem techniki genów CRISPR. To metoda, która pozwala na precyzyjne modyfikowanie genomu, co w praktyce oznacza możliwość usunięcia jego konkretnych fragmentów i zastąpienia ich nowymi. Taka terapia pozwala na leczenie różnych chorób – m.in  beta-talasemii czy anemii sierpowatej.

Źródło: national-geographic.com

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły