Lekarze z Warszawy dokonali pierwszego takiego przeszczepu w Polsce

Lekarze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeszczepili dwóm dorosłym wątrobę pobraną od jednego dawcy. To pierwszy taki przeszczep w Polsce.

Lekarze pobrali od zmarłego dawcy wątrobę i przeszczepili ją dwóm różnym pacjentom. Podzielili narząd na dwie części. To ogromny sukces! Przede wszystkim w ten sposób będzie można zwiększyć ilość przeszczepów. To naprawdę ważne, jako że zawsze brakuje dawców.

Takie przeszczepy są szansą dla wszystkich z niewielką masą ciała, którym grozi zgon przez zbyt długie oczekiwanie na transplantację.

Co ważne, dwójka pacjentów jest w dobrym stanie. Wszystko poszło zgodnie z planem i oba fragmenty wątroby podjęły pracę. Dlatego ta operacja jest naprawdę przełomowa.

– “3 stycznia wieczorem zadzwonili do mnie, żebym 4 stycznia rano pojawił się w szpitalu, bo odbędzie się przeszczep. Bałem się, ale byłem pogodzony z tym, że nie ma innego wyjścia, tylko przeszczep” – opowiada jeden z pacjentów, 26-letni Łukasz.

“Nie chorowałam długo. Do lekarza zgłosiłam się pod koniec listopada, od grudnia do połowy stycznia byłam w szpitalach, później miałam chwile przerwy, żeby wyjść do domu, zregenerować się i nagle telefon, że jest wątroba. Nie bardzo chciałam tego przeszczepu. Poprawiły mi się wtedy wyniki i liczyłam, że może uda się obejść ten przeszczep. Ale potem była już ulga. Wierzyłam, że szybko się zrehabilituje. Lekarze mówią, że jest dobrze, więc dodają mi otuchy” – podkreśla dwudziestoletnia Weronika.

Operacja odbyła się w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM. Kieruje nią najmłodszy w Polsce kierownik kliniki chirurgicznej – prof. Michał Grąt. Historyczny zabieg został przeprowadzony przez 15 chirurgów, dwóch anestezjologów, radiologa, pięć instrumentariuszek i cztery anestetyczki.

Warszawski Uniwersytet Medyczny to czołowy ośrodek w kraju, jeśli chodzi o tego typu transplantacje.

– “Na WUM odbywa się prawie połowa wszystkich przeszczepień trzustki w Polsce, ponad połowa transplantacji wątroby i prawie połowa przeszczepień nerki od dawcy żywego” – podkreśla  prof. Wojciech Lisik, prorektor ds. klinicznych i inwestycji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły