Niedawno obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Walki z Marnowaniem Jedzenia. Z tej okazji Caritas zorganizował kampanię przeciwko marnowaniu żywności. Zachęca do angażowania się w akcje, które ratują najuboższych przed głodem.
Hasłem kampanii Caritas Polska jest „Zamieniamy marnowanie na pomaganie”. Ta kampania ma dwa ważne cele. Po pierwsze, zachęca ludzi do rozważnego zarządzania żywnością, czyli do mądrego planowania i ograniczania marnotrawstwa. Jednocześnie jednak zwraca uwagę na tragiczny fakt, że żywność, którą często wyrzucamy, mogłaby uratować życie milionom najuboższych ludzi, którzy cierpią z powodu głodu.
Caritas prowadzi wiele akcji, w które można się zaangażować. Jedną nich jest Spiżarnia Caritas. To ogromna inicjatywa – od 2017 roku przekazano aż 28 tysięcy ton jedzenia potrzebującym.
— W minionym roku w ramach Spiżarni Caritas nawiązano współpracę z 1350 sklepami, 18 hurtowniami i 22 magazynami. Program realizowany był przez 47 Caritas diecezjalnych i organizacji pożytku publicznego, w których działało 3 tys. wolontariuszy. Cykliczne wsparcie żywnościowe w postaci paczek i posiłków uzyskało ponad 60 tys. osób. Wśród beneficjentów byli seniorzy, osoby mieszkające samodzielnie, bezdomni i rodziny, których dochód miesięczny jest bardzo niski – mówi dr Urszula Bejma, zastępca Dyrektora Caritas Polska.
Proces odbierania i przekazywania żywności przez wolontariuszy diecezjalnych lub organizacji jest wyjątkowo intensywny i wymagający. Wolontariusze mają zazwyczaj tylko 24 godziny na to, aby odebrać, posegregować i spakować żywność, a następnie dostarczyć ją do potrzebujących lub punktów dystrybucji.
Prężnie działają także jadłodajnie Caritas. W Polsce każdego roku rozdają bezpłatnie kilka milionów ciepłych posiłków. Te posiłki są wykorzystywane przez niemal 12 tysięcy osób codziennie. Dodatkowo, 1600 osób otrzymuje codziennie paczki z żywnością. Obecnie w całym kraju funkcjonuje 74 jadłodajnie, ale wkrótce ma ich być jeszcze więcej.
— Do jadłodajni przychodzą osoby bezdomne, będące w trudnej sytuacji materialnej, schorowane, bezrobotne i bezradne – opowiada Bartłomiej Kulisz z Caritas Polska.
Pomoc głodnym na tym się nie kończy. Organizowane są także inicjatywy sezonowe. Wszystko po to, by wesprzeć najuboższych.
Źródło: caritas.pl