Oczyszczający powietrze materiał powstał na polskim instytucie nauk.

Zespół naukowców z IChF PAN opracował tani i efektywny adsorbent który może oczyszczać powietrze z różnych toksycznych związków. Materiał ma zastosowanie zarówno w środowiskach bojowych, co ochronnych i oczyszczających. 

Materiał, opracowany przez zespół prowadzony przez prof. Juana Carlosa Colmenares, działa na dwa sposoby. Najpierw absorbuje on toksyczne i szkodliwe związki, a następnie jest w stanie rozłożyć je na bardziej łagodne. Dzieje się tak dzięki jego zdolnościom fotokatalitycznym. Ponadto jest on stosunkowo tani w produkcji, gdyż składa się z dosyć łatwo dostępnych składników.

“Chcieliśmy żeby nasz wynalazek był łatwo dostępny, a do tego przyjazny środowisku” mówi kierujący zespołem profesor.

Instytut Chemii Fizycznej PAN wydał oficjalny komunikat prasowy, w którym wyjaśnił że innowacją okazało się zastosowanie ultradźwięków. To dzięki nim składniki organiczne i nieorganiczne były w stanie się połączyć. Tlenek grafitu wyłapuje cząstki toksyn, a dwutlenek tytanu unieszkodliwia je dzięki fotokatalizie. Dodatkowo ultradźwięki znacząco zwiększyły aktywną powierzchnię materiału, jak i jego skuteczność.

Pierwotnie, materiał był zaprojektowany jako dodatkowa warstwa w maskach przeciwgazowych. Mógł też być wszyty w mundury żołnierzy, żeby chronić ich działo od toksycznych gazów. 

Nie tylko powietrze

Mimo pierwotnych intencji, zastosowanie materiału może być dużo szersze i bardziej pokojowe. Wśród pierwszych pomysłów na wykorzystywanie wynalazku, pojawiły się kombinezony dla pracowników fabryk. W ten sposób mogliby oni się uchronić od szkodliwego wpływu chemicznych odpadów.

“Na jeden taki uniform przypadałyby miligramowe ilości, o ile byłyby one równomiernie rozłożone” uważa doktor Colmenares. W sytuacji kombinezonów roboczych, pojawia się również kolejny problem. Podczas prania takich ubrań, materiał ochronny spłukiwał by się do spływów, co mogłoby mieć negatywny wpływ na środowisko. 

Na szczęście współautorzy projektu wykazali że dzięki sonifikacji, czyli zadziałania na materiał odpowiednimi ultradźwiękami, da się go trwale połączyć z ubraniami. 

brudne powietrze
Fabryki przemysłowe są jednymi z głównych źródeł zanieczyszczenia powietrza

Okazuje się że wynalazek może znaleźć jeszcze inne rozwiązania. Przy odpowiedniej modyfikacji, technologia może być użyta do oczyszczania nie tylko powietrza, ale i gleb czy wody. “Jeszcze nie badaliśmy takiej możliwości, ale wszystko zależy od tego, czy będziemy w stanie bezpiecznie osadzać nasz nanomateriał na nośnikach. W końcu, oczyszczając wodę, nie chcielibyśmy jej zabrudzać nowymi środkami”- wyjaśnia naukowiec. 

Gdy zespół da radę pokonać tę przeszkodę, możliwości staną się nieporównywalnie większe. Nowy materiał mógłby oczyszczać ścieki w zakładach papierniczych i koksowniach. Profesor powiedział jednak: “Na razie celujemy w oczyszczanie ścieków.”

źródło: naukawpolsce

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły