Młodzież przygotowała projekty, które mają rozwinąć umiejętności cyfrowe naszego społeczeństwa

Polska staje w obliczu piątego największego kryzysu umiejętności cyfrowych w Unii Europejskiej. Szacują się, że przypada 15 osób bez podstawowych umiejętności cyfrowych na jednego specjalistę IT. Dlatego w ramach programu “UsuwaMy bariery!” prowadzonego przez fundację Zwolnieni z Teorii i Autopay, we współpracy ze SWPS Innowacje, 140 uczniów z całej Polski proponuje 24 rozwiązania cyfrowe. Mają one na celu zapewnienie szkoleń technologicznych oraz wsparcie online dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami.

W Polsce, na jednego specjalistę IT, przypada aż 15 osób bez podstawowych umiejętności cyfrowych, co tworzy wyraźną nierównowagę. Ten problem może się pogłębiać, gdy technologie nie uwzględniają potrzeb osób, które są już teraz wykluczone z korzystania z nich. Chodzi na przykład o osoby starsze lub z różnorodnymi potrzebami neurologicznymi.

Dlatego firma Autopay jest gotowa do podjęcia istotnej roli w przełamywaniu barier cyfrowych. Obecnie angażuje się w promowanie bardziej inkluzywnej przyszłości, dzieląc się wiedzą z lokalnymi społecznościami i tworząc intuicyjne technologie. Wspiera inicjatywę “UsuwaMY bariery!” mającą na celu zmniejszenie dysproporcji poprzez edukację i wsparcie technologiczne. W ramach tego programu firma realizuje projekty młodzieży biorącej udział w olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. Zdecydowali się wesprzeć m.in projekt “Jak nie teraz to kiedy?”. Młodzi ludzie chcą pomóc starszym w podniesieniu umiejętności cyfrowych, bo w dzisiejszym świecie to praktycznie niezbędna część życia.

Projekt „Jak nie teraz to kiedy?” ma na celu nie tylko podnoszenie umiejętności cyfrowych osób starszych, ale przede wszystkim zrozumienie ich wyjątkowych potrzeb, poznanie trudności i okazanie empatii. Już teraz widzimy, że różne grupy społeczne mierzą się z różnymi wyzwaniami w tym obszarze. Nasz projekt to próba pokazania, że znane nam portale, smartfony czy kanały społecznościowe wcale nie są oczywiste dla wszystkich – opowiada Patrycja Dulska, współtwórczyni „Jak nie teraz to kiedy?.

Źródło: ngo.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły