Projekt „Polska dla początkujących i zaawansowanych – podaj dalej”, realizowany z Polskim Forum Migracyjnym, wspiera przyjezdnych w rozwijaniu umiejętności językowych. Pomaga osobom szukającym lepszego życia lub uciekającym przed wojną.
Program zainicjowano już w 2019 roku, mając na uwadze potencjał osób starszych. Z nimi Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” miało już wcześniejsze doświadczenia. Dlatego gdy 24 lutego 2022 roku rozpoczęła się pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę i tysiące osób zaczęły przybywać do Polski, szybko można było zareagować na potrzebę wsparcia.
– Ogłosiliśmy, że jeżeli są w różnych miastach organizacje czy instytucje, które chciałyby zrobić coś takiego u siebie, to zapewniamy szkolenia i warsztaty zarówno dla koordynatorek i koordynatorów, jak i wolontariuszek i wolontariuszy. Zainteresowanie było duże, projekt był realizowany w jedenastu miejscowościach – zaznacza Marta Białek-Graczyk. – Osoby, które się do nas zgłaszały mówiły, że to aż dziwne, iż wcześniej nie wpadły na to, by jakoś połączyć działania realizowane na rzecz osób starszych z tymi dla uchodźczyń i uchodźców. Nasz projekt można na stałe włączyć w działania organizacji, przecież nie trzeba do tego w zasadzie żadnych środków finansowych. Za to można wykorzystać ogromny potencjał tkwiący w obu grupach, które mogą sobie wiele nawzajem dać.
Projekt „Polska dla początkujących i zaawansowanych – podaj dalej” jest prosty i łatwy do wdrożenia. Polega na tworzeniu par, gdzie jedna strona to seniorzy z Polski, a druga to osoby z doświadczeniem uchodźczym. Po nawiązaniu kontaktu pary regularnie spotykają się, aby rozmawiać. W całej Polsce funkcjonuje ponad sto dwadzieścia takich par.
Polskie osoby starsze wykazują znaczące zaangażowanie w udzielanie pomocy na różnych płaszczyznach życia. Pomagają w różnych kwestiach. Od doradztwa w załatwianiu formalności i dokumentów, aż po wspólne rozwiązywanie problemów, jak również udzielanie rekomendacji, na przykład dotyczących dentystów.
– Te kontakty oczywiście przynoszą obopólne korzyści. Polki i Polacy poznają dzięki temu inną kulturę. Mają nowe osoby do ciekawych rozmów. Tym bardziej, że to wszystko jest mocno międzypokoleniowe, bo osoby z Ukrainy zwykle mają koło 30-50 lat – mówi Edyta Mężyk zaangażowana w akcję.
Źródło: ngo.pl