Naukowcy stworzyli tkankę ludzkiego mózgu, która zachowuje się tak samo jak naturalna

Zespół naukowców z USA wykorzystał technologię druku 3D do wytworzenia ludzkiej tkanki mózgowej. Wykazuje ona aktywność i zdolność do wzrostu, podobnie jak naturalna tkanka. Ta innowacyjna metoda staje się istotnym narzędziem w badaniach nad różnymi zaburzeniami neurologicznymi. Chodzi np. o choroby takie jak Alzheimer czy Parkinson.

Zespół badawczy z Centrum Waisman na Uniwersytecie Wisconsin-Madison ogłosił znaczący postęp w hodowli tkankowej, wykorzystując technologię druku 3D. Udało im się stworzyć ludzką tkankę mózgową, która wykazuje istotne podobieństwo do naturalnej struktury.

– To może być potężny model, który pomoże nam zrozumieć, jak komórki mózgu i różne jego części się komunikują. Może to zmienić sposób, w jaki patrzymy na biologię komórek macierzystych, neuronaukę i patogenezę wielu neurologicznych oraz psychiatrycznych zaburzeń – mówi prof. Su-Chun Zhang – autor publikacji na łamach pisma “Cell Stem Cell”.

Sukces naukowców wynikał z zastosowania innowacyjnego podejścia do biologicznego druku 3D. Zamiast tradycyjnego pionowego nakładania warstw komórek macierzystych, badacze zdecydowali się na drukowanie ich w poziomie, przy użyciu bardziej miękkiego żelu niż dotychczas. Następnie z tych komórek wytworzone zostały neurony.

Tkanka nadal ma wystarczająco mocną strukturę, aby się utrzymać, ale jest wystarczająco miękka, aby neurony mogły rosnąć i zacząć się komunikować – zaznacza prof. Zhang. Nasza tkanka pozostaje relatywnie cienka, dzięki czemu neurony otrzymują wystarczająco dużo tlenu i składników odżywczych z otaczającej je pożywki. Wydrukowaliśmy zarówno tkankę kory mózgowej, jak i prążkowia. To, co odkryliśmy, było zaskakujące. Nawet jeśli wydrukowaliśmy różne komórki należące do różnych części mózgu, nadal były w stanie się między sobą w specyficzny sposób komunikować 

Dzięki drukowi można na przykład analizować połączenia pomiędzy neuronami w tkance charakterystycznej dla zespołu Downa lub choroby Alzheimera. To także umożliwia testowanie potencjalnych leków oraz obserwowanie wzrostu tkanki mózgowej. Tkanka, którą opracowali, otwiera możliwość badania praktycznie wszystkich kluczowych aspektów funkcjonowania mózgu.

Źródło: deon.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły