Odkrycie zespołu naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego otwiera nowe perspektywy w leczeniu postępujących zwłóknień narządów. Wykorzystuje ono naturalne mechanizmy organizmu.
Zespół naukowców z UJ zauważył, że biomolekuły mikro RNA obecne w pęcherzykach zewnątrzkomórkowych posiadają silne właściwości przeciwzwłóknieniowe. Pęcherzyki zewnątrzkomórkowe są mikroskopijnymi strukturami biologicznymi uwalnianymi przez komórki. Składają się z dwuwarstwowej błony lipidowej, wewnątrz której zawarte są substancje aktywne, oddziałujące na inne komórki w różnorodny sposób.
W eksperymentach in vitro oraz in vivo zaobserwowaliśmy, że po podaniu pęcherzyków zewnątrzkomórkowych następowała znacząca lub całkowita redukcja białek. Tych odpowiedzialnych za postępujące usztywnienie tkanek. W modelu zwłóknienia serca u zwierząt doświadczalnych wykryliśmy, że niektóre z badanych osobników już po dwóch tygodniach całkowicie cofnęły zwłóknienie w sercu. Pomimo tego, że w tym samym okresie były one stymulowane czynnikiem powodującym zwłóknienie – mówi doktor Sylwia Bobis-Wozowicz, która kierowała pracami zespołu z UJ.
Badacze dokładnie zbadali sposób działania biomolekuł mikro RNA na mRNA, które zawiera instrukcje genetyczne potrzebne do produkcji białek w organizmie. Odkryli, że mikro RNA mogą blokować proces produkcji białek, które powodują zwłóknień. Innymi słowy, poprzez dostarczenie odpowiedniej ilości mikro RNA do obszarów tkanek lub narządów możemy zahamować rozwój choroby. Co więcej, odkryto, że działanie mikro RNA jest uniwersalne. Działa tak samo w przypadku zwłóknień różnych narządów, takich jak płuca, wątroba czy serce.
Możliwe jest opracowanie uniwersalnego leku, ponieważ pęcherzyki z biomolekułami mikro RNA są stabilne i mogą być przechowywane przez dłuższy czas. Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego donoszą, że nie zaobserwowali żadnych skutków ubocznych u zwierząt poddanych terapii. Nawet przy wykorzystaniu myszy z osłabionym układem odpornościowym. Obecnie prowadzą dalsze badania i poszukują finansowania na ich kontynuację.
Źródło: kopalniawiedzy.pl