Jechali z zamiarem zdobycia doświadczenia na przyszłe zawody, a wrócili z mnóstwem złotych medali. Drużyna Flying Butter, składająca się z uczniów Szkoły Podstawowej nr 26 w Białymstoku, triumfowała w swojej kategorii wiekowej podczas światowych finałów olimpiady kreatywności Destination Imagination.
Finały miały miejsce w Kansas City w USA. To tam pięcioro uczniów z białostockiej szkoły podstawowej konkurowało z prawie ośmioma tysiącami uczniów z kilkudziesięciu krajów. Kilkuosobowa drużyna została stworzona w Polsce na dobrowolnych, pozalekcyjnych zajęciach z kreatywności. Po sukcesie kolegów zajęcia te stały się niezwykle popularne.
Jechaliśmy tam przede wszystkim po doświadczenia, choć po cichu marzyliśmy o wygranej – zaznacza trenerka kreatywności w SP 26 Justyna Olech.
Członkowie drużyny relacjonują, że spotkanie z tysiącami uczniów z całego świata było dla nich niezwykłym doświadczeniem. Na wykonanie zadania mieli tylko 6 minut, a jego szczegóły poznali tuż przed startem konkursu. Ich zadaniem było zbudowanie wieży z kubków, spinaczy, słomek i drucików, która miała rosnąć jak fasola i przechodzić przez okno. Po zliczeniu punktów okazało się, że zwyciężyli tylko minimalnie, wyprzedzając rywali o włos.
Po zawodach w Warszawie, do światowego finału w USA zakwalifikowały się następujące zespoły: Flying Butter ze Szkoły Podstawowej nr 26, Xploratory Minds z X Liceum Ogólnokształcącego im. Wisławy Szymborskiej oraz omeGANG z I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza. Polskę zatem reprezentowali też licealiści. Jeszcze przed wyjazdem opiekun jednej z drużyn, Paweł Andryszak, mówił, że:
– To jest Olimpiada Kreatywności, która ma za zadanie w młodych ludziach wyznaczyć trochę inne standardy: nie idziemy taką ścieżką, która została wydeptana przez wcześniejsze ekipy, tylko staramy się znaleźć inną ścieżkę. Nie alternatywną, może lepszą, popróbować, zobaczyć, jak to wygląda. Czyli ta kreatywność ma się objawiać w tym, że nie pracujemy odtwórczo jak kserokopiarka, tylko tworzymy. Chcemy tworzyć nowe rzeczy. Rzeczy, które są nieszablonowe, niestandardowe, wychodzić poza formę.
Źródło: radio.bialystok.pl/tvn.24.pl