Innowacyjna proteza z druku 3D: wsparcie studentów Politechniki Wrocławskiej

Zespół studentów Politechniki Wrocławskiej zaprojektował nowatorską protezę ręki, którą wyróżniono dwiema nagrodami w prestiżowym, międzynarodowym konkursie MakeChallenge. W rywalizacji wzięły udział zespoły z całego świata, jednak najwięcej zyskał pan Adam. Mężczyzna dzięki tej protezie, wydrukowanej za pomocą technologii 3D, może samodzielnie przygotowywać posiłki, mimo trwałego paraliżu czterech kończyn.

Studenci Politechniki Wrocławskiej stworzyli innowacyjną protezę ręki, która znacząco poprawia codzienne funkcjonowanie osób z tetraplegią. Zespół z koła naukowego Rapid Troopers, w składzie Maja, Gosia, Piotr, Robert i Krzesimir, zaprojektował urządzenie z myślą o Adamie, który po paraliżu czterech kończyn porusza się na wózku. Dzięki protezie wykonanej w technologii druku 3D, Adam jest teraz w stanie samodzielnie wykonywać czynności w kuchni. Chodzi o takie jak smażenie jajek, krojenie warzyw czy gotowanie makaronu, bez konieczności pomocy innych.

Projekt nagrodzono w międzynarodowym konkursie MakeChallenge, zdobywając nagrody w kategoriach „Najlepsze wykorzystanie druku 3D” oraz „Najlepsze wykorzystanie oprogramowania Autodesk”. Jak podkreśliła liderka zespołu, Maja Stachowicz, największą satysfakcją dla całego zespołu był moment, gdy Adam po raz pierwszy mógł samodzielnie przygotować posiłek.

Przed otrzymaniem nowej protezy, Adam korzystał z chwytaka, który nie był zbyt stabilny. Nowa proteza, opracowana specjalnie dla niego, pozwala mu pewnie trzymać przedmioty o średnicy do 40 mm. To ułatwia m.in używanie narzędzi kuchennych. Mechanizm opiera się na trzech tulejach, które zamykają się wokół przedmiotu, gdy Adam unosi dłoń w nadgarstku. Zaś zwolnienie następuje przy opuszczaniu ręki, co sprawia, że korzystanie z protezy nie wymaga dużego wysiłku.

Proteza została zaprojektowana w ciągu kilku dni, a jej wydrukowanie zajęło 12 godzin. Co więcej, projekt został udostępniony na wolnej licencji. To z kolei umożliwia jego modyfikację i wykorzystanie przez inne osoby z tetraplegią. Studenci chętnie oferują pomoc w dostosowywaniu protezy do indywidualnych potrzeb innych użytkowników.

Źródło: dobrewiadomosci.net.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły