Odkrycie cennego inkunabułu: XV-wieczny druk wzbogaca polskie dziedzictwo naukowe

W ostatnich dniach naukowcy poinformowali o odkryciu unikatowego inkunabułu w krakowskiej Bibliotece Prowincji Ojców Bernardynów pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. XV-wieczny druk, wcześniej nieznany w polskich zbiorach, stanowi cenny dodatek do kolekcji starodruków, które mogą być teraz badane przez specjalistów.

Odkrycia dokonał zespół naukowców z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, którym kierowała prof. dr hab. Jolanta M. Marszalska. Prace te stanowią część projektu badawczego finansowanego przez Narodowy Program Rozwoju Humanistyki, noszącego tytuł: „Katalog inkunabułów Biblioteki Prowincji oo. Bernardynów pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Krakowie”. Ów druk jest naprawdę cennym odkryciem.

Jak podaje Instytut Historii UKSW, fragment inkunabułu został odkryty jako dodatek do dzieła Aurea Biblia, sive Repertorium aureum Bibliorum autorstwa Antoniego Rampigollisa i Bindo de Senis (wydanego w Ulm przez Ioanna Zainera w dniach 16-17 czerwca 1475 roku, GW M36970, ISTC ir00012000, sygnatura Inc. 464). Szczegółowa analiza typograficzna pozwoliła ustalić, że jest to fragment tekstu Tomasza z Akwinu pt. De periculis contingentibus circa sacramentum Eucharistiae (również wydanego w Ulm przez Ioanna Zainera około 1476 roku, GW M46243, ISTC it00319000).

Według międzynarodowych baz danych starodruków, takich jak Incunabula Short Title Catalogue (ISTC), na świecie zachowało się jedynie 24 egzemplarzy tego wydania. Odkrycie to daje polskim naukowcom dostęp do niezwykle rzadkiego woluminu z XV wieku. Dzięki niemu badacze będą mogli zgłębić historię odbioru myśli Tomasza z Akwinu. Pozwoli im to też lepiej zrozumieć kontekst czytelnictwa w późnośredniowiecznych wspólnotach zakonnych Europy.

„Inkunabulistyka polska wzbogaciła się o kolejny tytuł bezcennych, piętnastowiecznych dzieł, przechowywanych w zasobach polskich bibliotek naukowych” – można przeczytać w komunikacie.

Członkowie zespołu badawczego podkreślają, że to odkrycie odgrywa ważną rolę w procesie dokumentowania, zabezpieczania i promowania dziedzictwa piśmienniczego. Jednocześnie stanowi cenny wkład w rozwój nauk humanistycznych w Polsce oraz w Europie. Takie znaleziska nie tylko dokumentują historię piśmiennictwa. Inspirują również do dalszych badań nad wpływem myśli filozoficznej i teologicznej w Europie. Dzięki zaangażowaniu badaczy możliwe jest zachowanie tego cennego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń.

Źródło: dobrewiadomosci.net.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły