Nowoczesna medycyna w Jastrzębiu-Zdroju: Robot HUGO rewolucjonizuje operacje

W Jastrzębiu-Zdroju, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 2, 9 grudnia 2024 roku po raz pierwszy w Polsce wykorzystano system robotyczny HUGO™ RAS do przeprowadzenia zabiegów. Lekarze z tej placówki mają nadzieję, że w 2025 roku wykonają ponad 200 takich procedur przy użyciu tego innowacyjnego sprzętu.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Wojciech Kreis, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, poinformował, że robot został sfinansowany z budżetu szpitala. Placówka ubiega się o zwrot kosztów z KPO. Podkreślił także dumę z zakupu, który pozwoli na wprowadzenie nowoczesnych metod leczenia.

Dr Agata Witosińska-Walica jest kierującą Oddziałem Urologii i Onkologii Urologicznej. Podkreśliła ona, że robot HUGO stwarza także możliwość rozwoju dla młodych, ambitnych lekarzy.

Operacje robotyczne w raku prostaty to złoty standard. System HUGO RAS ma doskonałej jakości obraz, bardzo precyzyjne ruchy narzędzi. W porównaniu z laparoskopią jest dużo mniejsze ryzyko nietrzymania moczu. HUGO RAS pozwala na zaoszczędzenie pęczków naczyniowo-nerwowych, dzięki czemu pacjent zachowuje funkcje seksualne. Pozwala też na perfekcyjne wykonanie zespolenia cewki z pęcherzem moczowym już po usunięciu prostaty, no i zdecydowanie przyspiesza rekonwalscencję. Poza tym cieszę się, że mając robota HUGO, otworzyła się nowa szansa na rozwój naszego zespołu – zaznaczyła dr Witosińska-Walica.

Asysta robota daje minimalny uraz tkanek, pacjenci są wolni od powikłań, szybciej są pionizowani i szybciej wracają do normalnego funkcjonowania – podkreślił dr Artur Ploch, zarządzający Oddziałem Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej.

Lekarze specjalizujący się w chirurgii ogólnej również zwracają uwagę na liczne korzyści płynące z wykorzystania robota. Urządzenie nie tylko ułatwia szkolenie młodych lekarzy, ale także zostało zaprojektowane w taki sposób, by operator mógł pracować komfortowo nawet podczas długotrwałych zabiegów.

Jak się obudziłam po zabiegu i zobaczyłam, że nie mam rurek ani ran, popłakałam się ze szczęścia. Już wieczorem, tego samego dnia chciałam chodzić. Pielęgniarki wręcz powstrzymywały mnie przed aktywnością. Nic mnie nie bolało. Jestem bardzo zadowolona i chwalę się znajomym, że operował mnie lekarz w asyście robota – przyznała pani Jadwiga, pacjentka.

Władze jastrzębskiego szpitala zaznaczają, że w 2024 roku lekarze pracujący na bloku operacyjnym przeprowadzili ponad 8000 zabiegów.

Źródło: rmf24.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły