Przy ul. Głuskiej 5 w Lublinie oficjalnie otwarto pierwszy w mieście ogród społeczny. Projekt został zrealizowany na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 i jest efektem zaangażowania rodziców, nauczycieli oraz samych uczniów. Cała inicjatywa miała na celu stworzenie zielonej, przyjaznej przestrzeni dostępnej dla lokalnej społeczności.
Tego typu ogrody zyskują coraz większą popularność w całej Polsce. Ich wyjątkowość polega na tym, że to sami mieszkańcy dbają o rośliny i przestrzeń, w której mogą się zrelaksować, poczuć bliżej natury. Co więcej, mają tam też możliwość, żeby także zebrać własne zioła, owoce czy warzywa. Ale ogród społeczny to coś więcej niż tylko miejsce odpoczynku – to szansa na budowanie więzi międzyludzkich. Wspólna praca i obecność w takim miejscu sprzyjają rozmowom i lepszemu poznaniu sąsiadów.
Lokalny ogród w Lublinie powstał na szkolnym patio. Projekt rozpoczęto jesienią zeszłego roku, a jego realizacja była możliwa dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej i wsparciu Stowarzyszenia Anthill. Dzięki sponsorom udało się zdobyć sadzonki ziół, natomiast inne rośliny – m.in. truskawki, poziomki czy hiacynty – zostały zakupione z funduszy zebranych podczas szkolnej akcji zbiórki elektrośmieci, zorganizowanej przez Radę Rodziców.
– Ogrody społeczne to coś więcej niż tylko miejsce do uprawy roślin. To przestrzeń współdziałania, budowania dobrych relacji sąsiedzkich i zawiązywania przyjaźni. „Zielony zakątek” pokazuje, jak dzięki zaangażowaniu rodziców, nauczycieli i uczniów można stworzyć coś trwałego i wspólnego. Ta oddolna inicjatywa najlepiej oddaje ideę partycypacji, jednocześnie oferując kontakt z naturą w najbliższym sąsiedztwie – zaznacza Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
Oprócz roślin w ogrodzie znalazły się także donice, pergola i inne elementy dekoracyjne i użytkowe. Wszystko zostało zaprojektowane w taki sposób, by ogród był dostępny również dla osób poruszających się na wózkach.
To zielone miejsce ma służyć wszystkim – jako przestrzeń integracji, odpoczynku i kontaktu z naturą.
Źródło: lublin112.pl