Instytut Badań Edukacyjnych poinformował, że 729 nauczycieli specjalistów z przedszkoli w całej Polsce pomyślnie zakończyło szkolenia przygotowujące ich do pełnienia funkcji doradców ds. dostępności uczenia się. Oznacza to, że niemal 400 placówek przedszkolnych zyskało wykwalifikowane osoby. Potrafią one lepiej odpowiadać na zróżnicowane potrzeby dzieci i wspierać ich rozwój w duchu edukacji włączającej.
Szkolenie realizowane było od września 2024 roku do końca czerwca 2025 roku i cieszyło się wysokim poziomem ukończenia – ponad 91% uczestników zrealizowało pełny program. Jego głównym celem było wyposażenie nauczycieli w wiedzę i praktyczne umiejętności, które pozwalają dostosowywać środowisko edukacyjne do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dzieci.
Program „Przedszkole dostępne dla wszystkich” zakładał wieloetapową strukturę nauki. Uczestnicy najpierw brali udział w kursie e-learningowym składającym się z siedmiu modułów tematycznych. Następnie uczestniczyli w kameralnych warsztatach online, a na końcu realizowali wdrożenia praktyczne – działania w swoich placówkach, bazujące na zdobytej wiedzy.
– Celem programu było przygotowanie nauczycieli-specjalistów do pełnienia roli doradcy ds. dostępności uczenia się, czyli wyposażenie uczestników w narzędzia i kompetencje do udzielania wsparcia dostosowanego do potrzeb dzieci, z uwzględnieniem różnorodności ich potrzeb rozwojowych i edukacyjnych – podano przez IBE-PIB
Jak podkreśla Instytut, nowi doradcy mają za zadanie wspierać zespoły przedszkolne w tworzeniu otwartego, dostępnego i przyjaznego dla każdego dziecka środowiska. Ich obecność ma umożliwiać skuteczniejsze reagowanie na wyzwania związane z różnorodnością dzieci – bez potrzeby izolowania ich od grupy.
Dzięki udziałowi w programie nauczyciele nie tylko poszerzyli swoją wiedzę teoretyczną, ale również zdobyli cenne doświadczenie praktyczne. Ono już dziś przekłada się na konkretne zmiany w codziennym funkcjonowaniu przedszkoli. Według organizatorów, to istotny krok w kierunku wprowadzenia idei edukacji dostępnej dla wszystkich w życie. Edukacji nie tylko jako deklaracji, ale jako realnej praktyki wdrażanej już od najmłodszych lat.