Animacja, która ma pomóc dzieciom zrozumieć problemy uchodźców

“Melodia przyszłości” – tak nazywa się animacja toruńskiej fundacji EMIC. To historia o samotnych nutkach, które poszukują nowego domu. Ma pomóc dzieciom zrozumieć problemy uchodźców.

Animację “Melodia przyszłości” stworzył Piotr Chmielewski. Chociaż ma wymiar edukacyjny, to nie można pominąć waloru artystycznego.

“Chodzi nam o stworzenie przestrzeni do dyskusji, do rozmawiania właśnie o migracji, uchodźstwie, które dotyczy nas wszystkich, w każdej przestrzeni codziennego życia” – zaznacza Sylwia Antonowicz z toruńskiej fundacji EMIC. – “Animacja jest skierowana do wszystkich grup wiekowych, nie tylko do dzieci, więc zachęcamy do jej obejrzenia na przykład rodzinnie, w domu.”

 – “Przez wiele miesięcy Piotr tworzył poklatkowo te nutki i cały świat, który jest w naszej animacji” – zaznacza Joanna Pankowska, która także pracuje w fundacji – “Metafora opiera się na muzyce, więc jest też tutaj autorska muzyka, a także nagrania profesjonalnych aktorek. Zatem oprócz tego, że jest to animacja edukacyjna, to jeszcze ma ogromne wartości artystyczne” – podkreśla nasza rozmówczyni.

“Melodia przyszłości” to tylko część większego planu, który nazywa się “Przyjazna szkoła – integracja i edukacja”.

“W polskich placówkach pojawiają się dzieci z doświadczeniem migracji i temat integracji jest kluczowy. Powinien wszystkim nam przyświecać, by wzajemnie się rozumieć i wspólnie funkcjonować” – mówi Antonowicz. –  “Animacja jest pretekstem do tego, byśmy wspólnie zaczęli rozmawiać o tym, czym jest w ogóle integracja, zrozumienie drugiego człowieka i przede wszystkim funkcjonowanie na wspólnej przestrzeni”.

W Polsce naprawdę bardzo dużo się zmieniło pod względem tematu migracji. Wielu nauczycieli wykonało tytaniczną pracę, by zintegrować

“W wielu szkołach nauczyciele wykonali ogromną pracę i nie należy jej przekreślać, natomiast naszym zdaniem to już jest ten moment, kiedy ta “tymczasowość” przechodzi w “stałość” i możemy zacząć mówić o tym, jak to wspólne życie układać” – podkreśla Pankowska. – “To jest dobry moment, by przygotowywać uczniów na różne sytuacje, które mogą się zdarzyć.

Źródło: miasta.tokfm.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły