Ludzie, którzy robią coś dobrego dla naszej planety

Coraz więcej ludzi decyduje się zrobić coś dla naszej planety. Angażują się w działania różnych organizacji ekologicznych, które dbają o ziemię i inicjują wiele ciekawych akcji.

Anna Treit jest pomysłodawczynią inicjatywy Wspólny Las. Kobieta włączyła się w działania na rzecz ochrony lasu w jej miejscowości.

– Zaczęło się od tego, że włączyłam się w działania na rzecz ochrony bardzo wartościowego kawałka starego lasu bukowego w Kleszczowie pod Krakowem. W Krakowskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych nie chciano z nami – bo było nas kilkadziesiąt osób – rozmawiać, uznali, że tak czy siak będą realizować tam Plan Urządzenia Lasu – opowiada kobieta.

Po jakimś czasie uświadomiła sobie, że przecież w całym kraju odbywają się tego typu protesty. Ludzie sprzeciwiają się wycinkom lasów, terenów zielonych, a spotykają się z odrzuceniem czy nawet brakiem chęci nawiązania dialogu. Dlatego wpadła na pomysł zorganizowania spaceru do lasów. By pokazać, że są one dla nich ważne.

Myślała, że to będzie zaledwie jednorazowa akcja. Jednak już kilka miesięcy później odbyło się podobne wydarzenie. Teraz Anna organizuje je dosyć regularnie. Za każdym razem mają zwracać uwagę na problem czy na zaniedbanie ze strony Lasów Państwowych.

“Ludzie już od lutego zaczynają dopytywać, co się będzie działo, potem jest też dużo pozytywnych słów. Zaangażowanych jest też wiele różnorodnych grup, bo pojawiają się prawnicy, sędziowie, harcerze, zgłaszają się całe przedszkola oraz edukatorki i edukatorzy” – zaznacza Anna Treit.

Co ciekawe, ich działania odniosły efekt. Nadleśnictwa zaczynają też w jakiś sposób reagować na prośby zaangażowanych w akcje.

“Może kropla drąży skałę i coś się zacznie zmieniać na lepsze? Staramy się budować koalicje i sieciować, tym bardziej, że nasze spotkania podnoszą ludzi na duchu, pokazują, że warto protestować i sprzeciwiać się złym decyzjom. Presja ma sens, bo musimy dbać o nasze lasy” – podkreśla działaczka.

Źródło: publicystyka.ngo.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły