Arteterapia: łączy, odmienia i motywuje do czynienia dobra

W magicznej przestrzeni projektu “Arteterapia Drogą Do Twórczej Integracji”, ludzie w wieku od dwudziestu lat po pięćdziesiąt i więcej, niezależnie od swoich zawodów, oddają się malowaniu, lepieniu z gliny, wycinaniu, klejeniu, śpiewaniu i tańczeniu. To nie tylko spotkania artystyczne, ale chwile bliskości, gdzie różnice tracą znaczenie. Po każdej sesji powracają do swoich domów odmienieni, gotowi do dzielenia się swoim doświadczeniem i dobrem z otoczeniem.

Rocznie Fundacja PODAJ DALEJ szkoli około 200 osób z różnych zakątków Polski. To ambitne przedsięwzięcie, które stoi na barkach zaangażowanych jednostek. Organizacja warsztatów byłaby znacznie trudniejsza, gdyby nie entuzjastyczni wolontariusze z Centrum Wolontariatu Fundacji PODAJ DALEJ. To właśnie oni z oddaniem kierują się jedną zasadą. To: “podaj dalej doświadczenie, które zdobyłeś, akceptację, nad którą się zastanawiałeś dłużej, dobro, które Cię otaczało, i przyjaźń, którą otrzymałeś”.

Od ponad 20 lat budujemy świat, w którym osoby z różnymi niepełnosprawnościami nie czują się ciężarem, mają swoje pasje i je realizują, decydują o sobie i są szczęśliwe. Wśród wielu działań skierowanych bezpośrednio do osób niepełnosprawnych, dzielimy się także wiedzą z ich instruktorami, terapeutami i asystentami. Wraz z najlepszymi trenerami staramy się tworzyć niepowtarzalną przestrzeń do rozwoju i integracji poprzez arteterapię. Ci ludzie wracają potem do siebie i PODAJĄ DALEJ to wszystko czego się nauczyli, by zmieniać życie swoich niepełnosprawnych podopiecznych. By Ci mogli w pełni rozwinąć skrzydła – zaznacza Zuzanna Janaszek-Maciaszek, prezes Fundacji PODAJ DALEJ.

W bieżącym roku przeprowadzono 13 zróżnicowanych warsztatów, które stanowiły szeroką paletę metod i technik z obszaru arteterapii. Ten różnorodny cykl wzbogacił umiejętności terapeutów z różnych regionów Polski. Były to np. warsztaty teatralne, terapia ogrodem (hortiterapia) czy plastykoterapia. W każdym z tematycznych warsztatów kluczowe są techniki i narzędzia. Jednak istotniejszy od ostatecznego rezultatu jest sam proces tworzenia. To właśnie w trakcie tego procesu łączymy terapeutyczne działanie ze sztuką.

Źródło: ngo.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły