Chłopiec z Pakistanu otrzymał bioniczne ramię. Ma dopiero cztery lata i jest najmłodszym pacjentem z bioniczną koniczyną na świecie. Takie ramię pozwoli mu na normalne życie.
Mały Mohammed Sideeq stracił rękę, używając kosiarki do trawy. Gdy jego mama zobaczyła, że chłopiec biegnie w stronę domu z odciętą kończyną, zemdlała z przerażenia.
Jego wujek wsadził go w samochód i zawiózł do szpitala znajdującego się w mieście Charsadda w Pakistanie. Niestety lekarze stwierdzili, że nie są w stanie mu pomóc. Dlatego rodzina zaczęła szukać miejsca, w którym medycy podjęliby się ratowania kończyny Mohammeda. Pojechali do prywatnej kliniki w Peszawarze. Tam chirurdzy przez trzy doby próbowali uratować ramię.
– “Lekarze powiedzieli wprost, że kończynę trzeba amputować, aby uratować chłopcu życie” – wspomina ojciec czterolatka.
Chłopiec był w szpitalu przez ponad miesiąc. Jego tata wydał wszystkie swoje oszczędności i sprzedał biżuterię swojej żony, by zapłacić za ten pobyt. Małżeństwo nie wierzyło, że kiedykolwiek uda im się uzbierać sumę, która pozwoliłaby im na kupno protezy dla synka.
Rodzice bali się, że Mohammed nigdy już nie wróci do normalnego funkcjonowania. Ojciec czterolatka skontaktował się ze start-upem “BIONIKS” za namową swojego kolegi. BIONIKS początkowo wahali się nad tym czy pomóc chłopakowi, bo nigdy nie wykonywali tak małej protezy.
– “Nikt na świecie nigdy nie stworzył bionicznego ramienia dla człowieka w tak młodym wieku. Wiedzieliśmy, że jest to prawie niemożliwe, ale Mohammed miał duże nadzieje na to, że się uda” – przyznał współzałożyciel BIONIKS
– “Firma zapewniała nas, że kiedy chłopiec dostanie bioniczną kończynę, nie będzie jej czuć. Był bardzo podekscytowany, kiedy mu powiedziałem, że jedziemy do Karaczi po nowe przedramię” – opowiada ojciec chłopca.
Początkowo Mohammedowi trudno było obsługiwać bioniczne ramię. Jednak teraz, gdy minęło już kilka tygodni, nie ma z tym najmniejszych problemów.
– “Sprawiliśmy, że jego ramię jest lekkie i wytrzymałe, aby mógł szybko wznowić swoją aktywność” – podkreśla współzałożyciel BIONIKS, Anas Niaz.
Dzięki bionicznemu ramieniu, Mohammed może żyć normalnie. Bawi się z kolegami, sam się ubiera.
– “Kupiłem mu nowe ubrania i zabrałem do krawca. Kiedy założył swoją koszulę, z radością powiedział, że od teraz może zapiąć ją sam, bo ma dwie sprawne ręce” – mówi wzruszony tata.
Źródło: wiadomosci.wp.pl