Chcą zapewnić jak największą samodzielność osobom z niepełnosprawnością intelektualną

Halina Grzymisławska–Słowińska 30 lat temu urodziła córkę z zespołem Downa. Wtedy nic nie wiedziała o tej chorobie i była bardzo wystraszona. Zaś kilka lat temu założyła fundację zrzeszającą osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Jej celem jest zapewnienie im jak największej samodzielności.

“Naszym największym pragnieniem jest to, by ludzie z niepełnosprawnościami mieli możliwość do rozwijania się na drodze do bycia samodzielnymi. Dlatego m.in. prowadzimy mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i wspieramy rehabilitację społeczną tych osób. Żeby to się działo, chcemy prowadzić więcej zajęć w przestrzeni publicznej, jak i w wirtualnej. To dopieo początek realizacji naszych marzeń. Wiemy, że ONI chcą i potrafią w wielu obszarach i dziedzinach usamodzielniać się, być szczęśliwymi ludźmi, dzielącymi się z innymi swoim bardzo budującym optymistycznym podejściem do rzeczywistości. Pomagamy osobom z niepełnosprawnością żyć pełniej, odkrywać ich możliwości i talenty. – tak opisuje swoją działalność Fundacja Tak dla Samodzielności, która pomaga niepełnosprawnym.

Pani Halina założyła Fundację Tak dla Samodzielności trzy lata temu. Prowadzi mieszkania wspomagane dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dzięki temu takie osoby mogą spróbować wykonywać codzienne czynności takie jak wyjście na zakupy, do kina. Wspierają ich specjalni trenerzy mieszkaniowy, którzy motywują ich do dalszego działania. Fundacja zatrudnia także psychologów, opiekunów i pracowników socjalnych, którzy odciążają rodziny.

“Zależy nam na tym, aby rodzice lub opiekunowie mogli wyjść na kilka godzin z domu i zrobić coś dla siebie. Przynajmniej taką mamy nadzieję. W praktyce wygląda to tak, że jeśli nie robisz czegoś dla siebie przez długi czas, to ta umiejętność po prostu zanika” – zaznacza Karolina Dorożała, koordynatorka projektów fundacji. 

W ciągu trzech lat działalności fundacji pomogła już 200 osobom. Choć osiągnięcie względnej samodzielności to długi proces, to jednak przynosi wiele satysfakcji.

Wychowanie dziecka z niepełnosprawnością nie jest łatwe, ale potrafi dostarczyć wielu radości. Lubię współpracę z nimi i dla nich. To są ludzie szczerzy, wdzięczni i chętni. Cały czas uczę się i ciągle znajduję coś, co mnie pozytywnie zaskakuje – podkreśla Halina Grzymisławska-Słowińska, prezeska.

Źródło: publicystyka.ngo.pl/siepomaga.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły