EDUBUS w trasie – mobilne laboratorium nauki promuje studia w Lublinie

W Lublinie zainaugurowano nowatorski projekt EDUBUS – pierwsze w Polsce mobilne laboratorium edukacyjne stworzone we współpracy publicznych uczelni wyższych oraz miasta. Celem tej inicjatywy jest zachęcenie młodych ludzi z regionu do kontynuowania nauki na lubelskich uniwersytetach.

Oficjalne rozpoczęcie projektu miało miejsce w Lubelskim Zespole Szkół Elektronicznych. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele uczelni, władz lokalnych oraz dyrektorzy szkół. Jak podkreśla Urszula Kosior-Korzecka, prorektor Uniwersytetu Przyrodniczego, EDUBUS ma za zadanie przybliżyć ofertę edukacyjną poprzez praktyczne prezentacje.

Chodzi o to, żeby młodzież, która się kształci w szkołach średnich czy podstawowych, mogła się zaszczepić jakimś bakcylem nauki tutaj na Lubelszczyźnie, ale tym samym została, żeby tutaj studiowała, pracowała i budowała przyszłość regionu – mówi Tomasz Fulara, zastępca prezydenta Lublina.

Projekt nie tylko promuje uczelnie, ale ma także na celu zatrzymanie młodzieży w regionie. Projekt będzie realizowany na terenie całego województwa. EDUBUS odwiedzi szkoły podstawowe i średnie, gdzie zaprezentuje nowoczesne technologie, popularne kierunki studiów i ciekawe ścieżki edukacyjne. Wszystko po to, by zatrzymać młodych ludzi w regionie i pokazać im możliwości, jakie daje studiowanie w Lublinie. Podczas inauguracji poruszono również kwestie związane z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi w transporcie. Zapowiedziano, że po Lublinie ma jeździć 20 autobusów wodorowych. Kluczowe będzie jednak zapewnienie im odpowiedniego, ekologicznego paliwa.

Ważnym elementem projektu jest również promowanie zrównoważonego transportu. Zapowiedziano, że w Lublinie pojawi się 20 autobusów wodorowych.

EDUBUS to nie tylko pojazd – to mobilne centrum nauki i innowacji, które pokazuje, że Lublin stawia na nowoczesność, edukację i zrównoważony rozwój.

Każda uczelnia pokazuje to, co ma u siebie nowego, jakie ma swoje nowe technologie, nad czym pracuje, co bada, a my starajmy się w mieszkańcach naszego miasta promować to, żebyśmy nie byli osobami odtwarzającymi, czyli co się nauczymy, to potem będziemy to powtarzać jak takie roboty, tylko właśnie pokazujmy, że jesteśmy w stanie coś zbadać, coś wymyśleć, coś nowego wytworzyć, z czego będą inni korzystali w całym świecie – zaznacza Michał Tarnowski, dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych w Lublinie, który był pierwszym przystankiem EduBusa.

Źródło: dziennikwschodni.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły