Emisja metanu spada. To dobra wiadomość dla naszej planety!

Metan (CH4) wywołuje ponad 28-krotnie silniejszy efekt cieplarniany niż dwutlenek węgla. Na szczęście ostatnio naukowcy obserwują spadek jego emisji. To dobra wiadomość dla naszej planety!

Metan powstaje przez przekształcenie energii organicznej. Czyli jego źródłem są rozkładające się resztki jedzenia i gazy, które uwalniają zwierzęta hodowlane podczas trawienia. Metan uwalnia się także w procesie wydobywania ropy naftowej i węgla.

Najnowszy raport Europejskiej Agencji Środowiskowej (EEA) pokazuje, że emisja tego związku chemicznego ciągle spada. Taką tendencję obserwuje się już od 30 lat. Szacuje się, że w 2020 roku emisja CH4 zmniejszyła się aż 36% w porównaniu z rokiem 1990.

Specjaliści stwierdzili, że spadek emisji metanu w Europie wiąże się z różnymi czynnikami. Po pierwsze zmniejszył się poziom wydobycia węgla. Jest też coraz mniej zwierząt gospodarskich. Z kolei, rurociągi naftowe i gazowe są lepiej skonstruowane i bardziej szczelne. Podniosła się także świadomość społeczeństwa – obserwuje się wzrost recyklingu, kompostowania, prób spalania odpadów z odzyskiem energii.

Stop emisji gazów cieplarnianych

Okazuje się, że ograniczenie emisji metanu może być prostym zadaniem. Istnieje bowiem wiele technologii, która umożliwia nam efektywne działanie. Polityka nastawiona na redukcję CH4 przyniesie realne efekty.

Co więcej, ograniczenie emisji metanu spowoduje także zmniejszenie powstawania ozonu. Przyczyni się również do lepszej jakości powietrza. To będzie miało bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie.

Musimy ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Dlatego istnieje kilka rozwiązań, które warto wprowadzić.

Powinniśmy tworzyć biogazownie i w ten sposób odzyskiwać gaz wysypiskowy z odpadów. Można go wtedy wykorzystać w sektorze energetycznym. Dobra wiadomość jest taka, że w Polsce z roku na rok przybywa biogazowni – obecnie w naszym kraju znajduje się 111 takich miejsc.

Należy również skupić się na zapobieganiu wycieków z rurociągów i gazociągów. Każdy taki wyciek może być przyczyną katastrofy ekologicznej.

Jednak o środowisko powinna dbać nie tylko Europa, ale cały świat. Stary kontynent odpowiada zaledwie za 7% światowej emisji gazów cieplarnianych. Zatem musimy robić wszystko, by uświadomić jak największą liczbę osób.

Źródło: zielona.interia.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły