Kobieta po przeszczepie serca urodziła zdrowe dziecko. Niezwykły poród!

W Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie odbył się niezwykły poród. Jest to ewenement na skalę światową.  Kobieta z przeszczepionym sercem urodziła zdrowego synka. Takie przypadki szczęśliwych porodów z pacjentkami po przeszczepie serca są bardzo rzadkie. Zarówno mama, jak i jej dziecko czują się bardzo dobrze.

W Klinice Położnictwa i Perinatologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie kobieta po przeszczepie serca urodziła zdrowe dziecko. Rozwiązanie ciąży nastąpiło przez cesarskie cięcie.

„To rzadki przypadek nie tylko w kraju. Takie porody stanowią wyjątkowo trudny problem medyczny, to kazuistyka w skali światowej” – można przeczytać w komunikacie na stronie szpitala.

Kobieta wcześniej zmagała się z poinfekcyjną kardiomiopatią rozstrzeniową. Dlatego pięć lat temu w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu przeszła zabieg przeszczepu serca.

Przez okres ciąży cały czas monitorowano stan zdrowia kobiety przez zespół specjalistów medycyny matczyno-płodowej, którym kierowała prof. Bożena Leszczyńska-Gorzelak oraz kardiolodzy. Jako, że ciąża była zagrożona i wiązała się dużym ryzykiem, kobieta wymagała hospitalizacji, ciągłego nadzoru i konsultacji lekarskiej.

Dziecko było dokładnie monitorowane

„Z powodu konieczności przyjmowania leków immunosupresyjnych, które mogły niekorzystnie wpłynąć na rozwój płodu, powodując u niego powstanie wad, istotne było szczególne monitorowanie poziomu leku oraz dobrostanu płodu” – ogłasza lubelski Szpital Kliniczny.

„Ciąża była bardzo zagrożona, ale udało się” – mówi prof. Bożena Leszczyńska Gorzelak – “Pod opieką mamy matkę, dziecko i dodatkowo serce. Pacjentka musi otrzymywać przez cały okres ciąży leki immunosupresyjne. Jest to więc dodatkowe zagrożenie dla tej pacjentki. Poziom tego leku musi być bardzo precyzyjnie monitorowany – z jednej strony, żeby nie doszło do odrzucenia przeszczepu, a zdarza się to dwukrotnie częściej, bo ryzyko jest wyższe w ciąży, a z drugiej strony, ponieważ łożysko nie stanowi bariery dla tego leku, żeby dziecko było jak najmniej narażone.”

W trzydziestym siódmym tygodniu ciąży zdecydowano o rozwiązaniu ciąży przez cesarskie cięcie. Zarówno mama, jak i dziecko czują się bardzo dobrze.

Lekarze zaznaczają, że jeśli młode kobiety, mimo poważnych obciążeń, chcą urodzić dziecko, to jest to możliwe. Dzięki opiece lekarzy i wykorzystaniu nowoczesnych metod poród może zakończyć się szczęśliwie.

„Przeszczep serca nie przekreśla możliwości normalnego życia, w tym również rodzinnego” – podkreślają specjaliści z kliniki w Lublinie.

źródło: dziendobry.tvn

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły