Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu przygotowuje niezwykłą wystawę. Jak sugeruje nazwa – “Barbie – nieznane oblicza”, będzie można zobaczyć lalki Barbie z różnych lat. Ale to tylko pretekst do opowiedzenia historii kobiet i ich praw.
W marcu miną aż 64 lata od premiery Barbie. To zabawka, która zrewolucjonizowała rynek. Po raz pierwszy zaprezentowano ją 9 marca 1959 r. na targach zabawek w Nowym Jorku.
Od 9 marca lalki Barbie będzie można oglądać w Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu. Choć będzie to wystawa lalek z różnych lat, to jednak jej celem jest zwrócenie uwagi na prawa kobiet. Różne wcielenia Barbie mają pokazać zmianę roli kobiety w zachodnim społeczeństwie, która dokonała się w ostatnich dekadach.
– “Przygotowywana przez nas wystawa będzie pretekstem do opowieści o roli kobiety we współczesnym świecie, postrzegania jej w Europie i w USA. Dzięki lalkom prześledzić będzie można zmiany modelu kobiety: od osoby przede wszystkim związanej z domem, po osobę wyemancypowaną, równouprawnioną, wykonującą różne zawody” – zaznaczyła Aleksandra Sobocińska.
To nie będzie zwykła wystawa lalek. Ma ona bowiem odzwierciedlać przemiany ideowe i dotykać wrażliwych kwestii.
– “Wystawa ta próbuje odpowiedzieć na pytania: Czy Barbie zasługuje na miano głupiutkiej blondynki? Dlaczego wciąż musi walczyć o prawo do bycia chirurżką – zarówno w życiu zawodowym, jak i w słowniku? Jakie ma szanse na zostanie pierwszą prezydentką Stanów Zjednoczonych?” – powiedziała kuratorka ekspozycji.
Barbie to jedna z najlepiej sprzedających się zabawek w historii i jednocześnie ikona kultury masowej. Stworzyła ją Ruth Handler w 1958 roku. Po raz pierwszy zaprezentowano ją na międzynarodowych targach zabawek w Nowym Jorku. Pierwsza lalka miała na sobie czarno-biały kostium kąpielowy w paski i włosy upięte w koński ogon. Potem zaczęła mieć coraz więcej odsłon. Aktualnie można znaleźć przeróżne modele lalek Barbie: pilotkę, astronautkę, Barbie na wózku. Odzwierciedla ona bieżące problemy.
Źródło: rmf24.pl