Laser wspomagany AI pomoże w leczeniu jaskry

Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach wzbogacił się o pierwszy w Polsce, a jeden z nielicznych w Europie, laser wspomagany sztuczną inteligencją. To nowoczesne urządzenie wykorzystuje się do leczenia jaskry.

Zabiegi laserowe w leczeniu jaskry okuliści stosują od lat, ale nowe urządzenie jest wyjątkowe. Do tej pory trzeba było posadzić pacjenta na stołeczku przed urządzeniem, założyć mu soczewkę i my kontrolowaliśmy ten laser. Musieliśmy ustawić laser i zabieg trwał 5-10 minut. Operator był ogniwem, które mogło być słabsze. Teraz mamy wszystko zautomatyzowane. Zabieg trwa 2-3 sekundy. Eliminujemy nasze słabe ogniwo – zaznacza dr Bartłomiej Bolek z kliniki okulistyki.

Laser wspomagany sztuczną inteligencją wykorzystuje algorytm AI do precyzyjnego lokalizowania strefy zabiegu. Opatentowany lokalizator monitoruje pozycję oka. Laser wyposażono w technologię śledzenia ruchu oka (SureTrac), co zapewnia dokładność w trafianiu w zamierzony obszar leczenia.

Urządzenie obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe, które jest głównym czynnikiem powodującym degradację nerwu wzrokowego. Prof. Edward Wylęgała, kierownik Oddziału Klinicznego Okulistyki z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach, podkreśla, że nowy laser stanowi przełom w leczeniu jaskry.

Jest to laser autonomiczny, jak samochód bez kierowcy sterowany sztuczną inteligencją ze śledzeniem ruchów gałki ocznej – podkreśla prof. Wylęgała – Zabieg trwa 2,3 sek. Sztuczna inteligencja znajduje miejsce, gdzie trzeba nałożyć wiązkę laserową

Ponad 100 pacjentów katowickiego szpitala przeszło już zabieg z użyciem nowoczesnego lasera. Po operacji trzeba szczególne dbać o oczy. Pacjent musi jedynie przez tydzień stosować krople przeciwzapalne.

Procedura jest refundowana przez NFZ, a kolejki do zabiegu nie są duże. Najstarsza nasza pacjentka, u której lekarze w Katowicach przeprowadzili zabieg, miała 102 lata. Jesteśmy otwarci na pacjentów. Myślę, ze w tym roku jeszcze kilkuset pacjentów będziemy mogli leczyć – mówi prof. Edward Wylęgała. 

Laser wspierany przez sztuczną inteligencję nabyto dzięki dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Źródło: rmf24.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły