Do końca bieżącego roku mali pacjenci szpitala w Warcie będą mogli korzystać z niezwykłej formy wsparcia – dogoterapii. Wszystko za sprawą projektu realizowanego przez Oddział Fundacji Dr Clown w Sieradzu, który zakłada regularne wizyty Luny – psa terapeutycznego. Jej obecność ma nie tylko przynieść dzieciom radość, ale przede wszystkim pomóc im w pokonywaniu emocjonalnych barier i odzyskiwaniu wewnętrznej równowagi.
Jak podkreśla Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, terapia z udziałem psa to cenne narzędzie wspierające rozwój dzieci i młodzieży. Szczególnie skuteczna jest w pracy z osobami mającymi trudności w komunikacji – pies nie ocenia, nie krytykuje i daje poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu dzieci łatwiej otwierają się, uczą się wyrażać emocje i budować relacje.
Zwierzęta, a zwłaszcza psy terapeutyczne, mają niezwykłą zdolność nawiązywania kontaktu z osobami zmagającymi się z lękiem, samotnością czy doświadczeniami traumatycznymi. Taka forma terapii sprzyja rozwijaniu empatii, troski o innych oraz poczucia własnej wartości. W relacji z psem dzieci uczą się także wzajemności – rozumienia, że każdy potrzebuje uwagi i opieki.
Co równie ważne, spotkania z Luną pozwalają najmłodszym pacjentom oderwać się na chwilę od szpitalnej codzienności. W miejsce stresujących badań i leczenia pojawia się radość, zabawa i beztroska – na chwilę dzieci mogą zapomnieć o chorobie i po prostu być sobą.
Organizatorzy akcji nie kryją zadowolenia – z każdą kolejną wizytą Luna pokazuje, jak wiele może zdziałać przyjazna obecność psa. Czasem wystarczy jedno pogłaskanie i uśmiech, by rozpocząć proces małej, lecz ważnej zmiany.
– “Dogoterapia jest jednym z projektów prowadzonych od 2019 roku w sieradzkim szpitalu. Współpraca Fundacji Dr Clown oraz Mars Polska zainicjowała ogólnopolski program dogoterapii połączonej z terapią śmiechem dla dzieci i młodzieży przebywających na oddziałach szpitalnych” – zaznacza Katarzyna Kwapiszewska, Fundacja Dr Clown, oddział w Sieradzu. – “Dogoterapia prowadzona jest już na oddziale rehabilitacji dziecięcej w Rafałówce, który podlega szpitalowi w Sieradzu. Spotkania te odbywają się dwa razy w miesiącu i wspierają proces leczenia małych pacjentów. Kontakt z psem przynosi podopiecznym wiele korzyści, takich jak zmniejszenie lęku, poprawę samopoczucia, motywuje do działania, rozbudza empatię i zwiększa umiejętności komunikacji. Mali pacjenci z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie z naszym psim terapeutą Luną. Od marca tego roku zajęcia odbywają się także w młodzieżowym oddziale psychiatrycznym w Warcie.”
Źródło: sieradz.naszemiasto.pl