Od 1 marca w Łódzkiem zaczęły działać cztery nowe ośrodki opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży. Są w powiatach, gdzie wcześniej nie było chętnych na to, by pomagać młodym. Co ważne, nie trzeba skierowania, by otrzymać pomoc.
W ośrodkach środowiskowej opieki psychologicznej są podstawą systemu ochrony zdrowia psychicznego. Mogą tam otrzymać pomoc od psychologów, psychoterapeutów i terapeutów środowiskowych.
Do ośrodka mogą przyjść dzieci, młodzież i ich bliscy w razie problemów bez skierowania. Takie miejsca oferują porady psychologiczne, sesje psychoterapii grupowej czy porady domowe.
– “Nie trzeba żadnego skierowania, można po prostu zadzwonić, umówić się na wizytę i przyjść” – zaznacza psychoterapeutka Małgorzata Nowak. – “Szereg osób nie wie, że to naprawdę jest takie proste. Wystarczy zadzwonić, poprosić o taką wizytę i wyznaczymy jak najszybszy termin. Tak naprawdę w tej chwili, jeśli ktoś zadzwoni dzisiaj, wizytę będzie miał dzisiaj“.
– “W przypadku młodszych dzieci zgłasza się oczywiście rodzic z dzieckiem, z nastolatkiem” – mówi w rozmowie z rmf24.pl psychoterapeutka Agnieszka Scendo. “Do 16. roku życia dziecka, to rodzic właściwie decyduje o tym, czy dziecko się leczy, czy nie. Już od 16 roku życia tę zgodę też musi wyrazić również sam nastolatek. Jeśli nastolatek się nie zgodzi, nie mamy narzędzi do tego, żeby go przymusić“
Najważniejsza jest rozmowa z drugą osobą.
– “Mnie najbardziej martwią te dzieci, które chcą przyjść do nas – podkreśla Agnieszka Scendo. Bo jeśli dziecko chce przyjść do nas, to znaczy, że czuje się tak źle, że rzeczywiście szuka pomocy. Za tym najczęściej stoją problemy depresyjne, myśli samobójcze. To też dzieci już po próbach samobójczych, z ogromnymi problemami emocjonalnymi, które nie potrafią sobie poradzić i nie widzą możliwości pomocy wśród rodziny i w kręgu znajomych“.
Ośrodki środowiskowe to bardzo ważne miejsca na mapie województwa łódzkiego. Obecnie jest ich 25, z czego 7 w Łodzi.
– “Fundament reformy psychiatrii dzieci i młodzieży i podstawa jej piramidy to właśnie ośrodki środowiskowej opieki psychologiczno-psychoterapeutycznej, funkcjonujące jak najbliżej miejsca zamieszkania dziecka czy nastolatka” – tłumaczy dr n. med. Aleksandra Lewandowska.
Źródło: rmf24.pl