Najstarsza biżuteria w Eurazji znaleziona w Polsce!

Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w jaskini Stajnia odkryto najstarszy w Eurazji przykład biżuterii. Jest nią naszyjnik z drewna z ozdobnymi kropkami. Naukowcy oceniają, że naszyjnik ma około 41,5 tysiąca lat. To oznacza, że homo sapiens mieszkający na terenie Polski już wtedy znali technikę wyrabiania przedmiotów z kości słoniowej.

W badaniach uczestniczyły Instytuty i Uniwersytety z całej Europy – m.in z Bolonii, Lipska, Warszawy. Naukowcy odkryli, że znaleziona biżuteria ma około 41,5 tysiąca lat. W ten sposób naszyjnik jest najstarszym przedmiotem tego typu

“Określenie dokładnego wieku tej biżuterii miało kluczowe znaczenie dla przypisania jej kontekstu kulturowego. Wyniki są bardzo ekscytujące. Ta praca wskazuje, że najnowsze postępy metod datowania radiowęglowego pozwalają nam minimalizować ilość potrzebnej próbki i osiągać dokładne dane z niewielkim marginesem błędu” – mówi Sahra Talamo z Uniwersytetu w Bolonii.

“Jeśli chcemy dokładnie wyjaśnić, kiedy taka sztuka pojawiła się wśród przedstawicieli Homo sapiens w okresie paleolitu, musimy precyzyjnie datować je metodami radiowęglowymi, szczególnie, jeśli znaleziono je w miejscach o złożonej stratygrafii” – dodaje badaczka.

“Techniki modelowania w 3D pozwoliły go wirtualnie odtworzyć. I równocześnie pomierzyć i opisać pokrywające go dekoracje” – przyznaje Stefano Benazzi z Uniwersytetu w Bolonii.

– “Ten element biżuterii wskazuje na bardzo dużą kreatywność i nadzwyczajne zdolności manualne przedstawicieli Homo sapiens, którzy zamieszkiwali to miejsce. Płytka ma grubość zaledwie 3,7 milimetra i widać nadzwyczajną precyzję wykonania zarówno dekoracji, jak i otworów potrzebnych do jej zawieszenia” – opowiada dr Wioletta Nowaczewska z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Biżuteria ma dekoracje w postaci wyrzeźbionych w drewnie kropek. Naukowcy zastanawiają się jakie znaczenie mają.

“Czy zestaw punktów oznacza pozorny tor Księżyca na niebie, czy może podsumowanie łupów, tego nie wiemy. To jednak fascynujące, że podobne ornamenty pojawiały się niezależnie w różnych miejscach Europy” – podkreśla prof. Adam Nadachowski.

“Określeliśmy wiek naszyjnika i szydła z jaskini Stajnia. I to ostatecznie pokazuje, że Homo sapiens na terenach Polski rozprzestrzeniali się w tym samym czasie co w zachodniej EuropieTen ważny wynik zmieni naszą perspektywę widzenia zdolności do adaptacji tych grup i postawi pod znakiem zapytania dotychczasowe teorie rozprzestrzeniania się artystycznych innowacji” – mówi dr Andrea Pincin z Lipska

Źródło: rmf24.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły