Naukowcy z MIT przewidują, że za cztery lata uda im się stworzyć reaktor fuzyjny. W elektrowni tego typu ilość wygenerowanej energii będzie przewyższać ilość energii, która jest potrzebna do jej działania. Dzięki temu uzyskamy czystą energię – tzw. energię netto.
Badania nad reaktorem trwają już od wielu lat. Jednak to dopiero ostatnio inżynierom udało się utworzyć największy na świecie elektromagnes, który ma rekordową moc 20 tesli. To właśnie ten magnes umożliwi stworzenie reaktora fuzyjnego. Badacze przewidują, że jego budowa zajmie im jeszcze cztery lata.
Reaktor fuzyjny wytwarza energię metodą fuzji jądrowej. W ten sposób lżejsze pierwiastki łączą się z cięższymi. Ten proces zachodzi na słońcu.
Dzięki fuzji będzie można wytworzyć o wiele więcej energii. Co istotne, to w zasadzie niewyczerpane źródło, bo paliwo do przeprowadzenia procesu uzyskania energii można uzyskać z wody.
– Fuzja to pod wieloma względami najdoskonalsze źródło czystej energii. Ilość energii, jaką może dostarczyć zupełnie zmieni reguły gry. Paliwo do fuzji jądrowej można uzyskać z wody, a Ziemia jest pełna wody. To niemal niewyczerpane źródło energii. Musimy tylko dowiedzieć się, jak go używać – mówi profesor Maria Zuber, wiceprezydent MIT.
– Nasz projekt wykorzystuje standardową fizykę plazmy oraz projekt i założenia inżynieryjne konwencjonalnego tokamaka, ale łączy je z nową technologią wytwarzania magnesów. Zatem nie potrzebowaliśmy innowacji na kilku polach. Naszym celem było stworzenie odpowiedniego magnesu, a następnie zastosowanie w praktyce tego, czego nauczyliśmy się w ciągu ostatnich kilku dekad – tłumaczy Martin Greenwald.
– To wielka chwila – przyznaje Bob Mumgaard, dyrektor wykonawczy CFS – Dysponujemy teraz platformą, która dzięki dziesięcioleciom badań nad tego typu rozwiązaniami jest bardzo zaawansowana z naukowego punktu widzenia i jednocześnie bardzo interesująca z komercyjnego punktu widzenia. To pozwoli nam szybciej budować mniejsze i tańsze reaktory. Trzy lata temu ogłosiliśmy, że zamierzamy zbudować magnes o mocy 20 tesli, który będzie potrzebny do przyszłych reaktorów fuzyjnych. Osiągnęliśmy nasz cel bez żadnych opóźnień.
Źródło: kopalniawiedzy.pl