Naukowcy z Polski i Norwegii odkryli około 300 gatunków morskich w głębinach

Naukowcy z Polski i Norwegii odkryli około 300 nowych, nieznanych wcześniej gatunków morskich w głębinach u wybrzeża Ghany.

Wybrzeże Zachodniej Afryki było jednym z obszarów na Ziemi, który był bardzo słabo zbadany. W szczególności głębiny oceaniczne tego obszaru stanowiły białą plamę na mapie naukowych badań. Do niedawna nie mieliśmy o nich praktycznie żadnej wiedzy. Ten obszar stał się terenem zainteresowania naukowców z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Współpracowali oni z ekspertami z norweskiego Instytutu Morskiego w Bergen. Dzięki tym badaniom udało się nie tylko odkryć ogromną różnorodność organizmów morskich, ale także znaleźć wiele gatunków, o których dotąd nie mieliśmy pojęcia. Dodatkowo udało się zbadać dno morskie na głębokość 1000 m.

Badania dna oceanów wciąż bywają porównywane do badania powierzchni Księżyca. Tak naprawdę przez ostatnie kilkadziesiąt lat naukowcom udało się ledwie podrapać morskie dno łyżeczką do herbaty, zwłaszcza gdy porównamy ten wynik do wiedzy o ekosystemach lądowych – opowiada obrazowo prof. Krzysztof Pabis z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska.

Umożliwiło to jednak poznanie obszaru zaledwie 12 m kw. dna. Na tej powierzchni odpowiadającej wielkości niewielkiego pokoju w bloku znaleźliśmy jednak około 800 gatunków, w tym około 300 nowych dla nauki – przyznaje prof. Pabis

Dzięki temu projektowi udało się również zidentyfikować obszary dna morskiego najbardziej narażone i wymagające pilnej ochrony. Naukowcy wskazali także gatunki, które mogą służyć jako wskaźniki zmian w środowisku naturalnym, a także przedstawili wytyczne dla przyszłego monitoringu.

Największym osiągnięciem ekspedycji jest jednak lepsze zrozumienie skomplikowanych relacji pomiędzy organizmami żywymi a różnymi czynnikami fizycznymi i chemicznymi. Chodzi zwłaszcza o substancje toksyczne, które dostają się do oceanu w wyniku działalności ludzkiej.

Opublikowane opracowania na wiele lat staną się punktem odniesienia dla badań zoogeograficznych, ekologicznych oraz ocen różnorodności biologicznej. Już teraz wskazały one na konieczność zmiany dotychczasowych przekonań na temat granic regionów Atlantyku – podkreślają polscy badacze.

Źródło: national-geographic.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły