Niezwykła inicjatywa z okazji Światowego Dnia Pszczół

20 maja, z okazji Światowego Dnia Pszczół, w centrum Katowic rozdawano nasiona roślin miododajnych. Ta ciekawa inicjatywa miała zwrócić uwagę na to, jak ważną rolę pełnią w naszym życiu pszczoły.

Całą akcję zorganizowało Stowarzyszenie Klucz – Stop Społecznym Wykluczeniom. Wolontariusze rozdawali przechodniom nasiona roślin miododajnych. Organizatorzy obiecują, że podobna inicjatywa będzie miała miejsce również w innych dzielnicach Katowic.

“Ta akcja na pewno wniesie wiele dobrego i trzeba z niej skorzystać, tym bardziej, że nic nas to nie kosztuje. Upiększymy balkony i wspomożemy pszczółki. Myślę, że idziemy w dobrą stronę” powiedziała jedna z pań, która przyjęła nasionka.

Akcja miała zwrócić uwagę na to, jak ważną rolę pełnią w naszym życiu pszczoły. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że pszczoły są najbardziej potrzebnymi mieszkańcami naszej planety.

“Chcemy uświadomić ludziom, dlaczego obecność pszczół wokół nas jest taka ważna i jak możemy pomóc tym owadom – które są na wyginięciu – by mogły normalnie funkcjonować w środowisku oraz przyczyniać się do wydawania przez rośliny obfitych plonów. Poza tym, sami też doceniamy właściwości zdrowotne miodu, więc tym bardziej powinniśmy zadbać, by tych pszczół nie zabrakło i miały gdzie pracować” – wyjaśnia Alicja Dobija ze Stowarzyszenia Klucz – Stop Społecznym Wykluczeniom.

Miłe zaskoczenie

Reakcje ludzi na inicjatywę stowarzyszenia były bardzo pozytywne. Niektórzy mocno się zaskoczyli, widząc małe nasionka, ale potem zazwyczaj chwalili zamysł całej akcji.

“Ludzie są zazwyczaj zaskoczeni, bo to jest dla nich coś nowego i pytają, dlaczego akurat dzisiaj rozdajemy te nasionka. Przypominamy im więc o Światowym Dniu Pszczół. Pytają nas też, co mają z tymi ziarenkami zrobić i jaki w ogóle ma sens sadzenie ich” – mówi Mariusz, przedstawiciel stowarzyszenia. – “Krótko mówiąc, zawsze podkreślamy to, co najistotniejsze, a więc, że pszczoły będą miały pożywienie, ale też roślinki na pewno ubogacą domowe ogrody, trawniki oraz balkony”

“Oczywiście, że nasionka mi się przydadzą. Mam ogródek, więc pomyślę w dalszej perspektywie, aby go w ten sposób jeszcze ubogacić. Na sam początek jednak, wrzucę te nasiona do doniczki i zobaczymy, jaki będzie efekt” – przyznała kobieta obdarowana nasionkami.

Źródło: dziennikzachodni.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły