Nowa technika wychwytywania CO2 zmniejszy emisję gazów cieplarnianych

Nowe metody wyłapywania tlenków węgla mogą oznaczać tanie i efektywne ograniczenie zanieczyszczeń powietrza. Ma to zostać osiągnięte poprzez wyłapywanie CO2, elementu który jest głównym powodem globalnego ocieplenia.

Nową technikę opracowali wynalazcy z Uniwersytetu w Kaliforni i Berkeley, oraz pracownicy prywatnej firmy ExxonMobil. Polega ona na użyciu wysoce chropowatego materiału, zwanego powłoką metaliczno-organiczną, albo w skrócie MOF. Jest ona modyfikowana za pomocą cząsteczek zawierających azot tak, że CO2 jest przez nią przyciągany. Po zapełnieniu całej powierzchni użytkowej cały wynalazek jest “spłukiwany” zimną parą. Zebrany w ten sposób dwutlenek węgla może być użyty w innych celach, lub przechowywany pod ziemią. 

Emisja dwutlenku węgla jest główną przyczyną ocieplenia klimatu na ziemi.Obraz Emilian Robert Vicol z Pixabay

Już przy pierwszych testach nowa metoda zebrała 6 razy większą ilość gazów cieplarnianych, od do tej pory stosowanych sposobów. Jest ona również dużo dokładniejsza, usuwając prawie 90% wydzielonego w trakcie eksperymentu gazu. Po spłukaniu MOF chłodną parą, była ona na nowo gotowa do użytku, co oznacza że dużo mniej energii i surowców jest potrzebne do używania tej metody.

“W przypadku usuwania CO2, spłukiwanie parą- które “odpędza” dwutlenek węgla poprzez bezpośredni kontakt z parą- jest Świętym Graalem. Jest to najtańszy sposób żeby to osiągnąć”, mówi starszy badacz, Jeffrey Long, doktor Chemii na Uniwersytecie w Berkley. “Te materiały, przynajmniej w ramach tych testów które mamy już za sobą, wyglądają bardzo obiecująco.”

Co z zebranym CO2?

Pozostaje pytanie co zrobić ze zebranym CO2. Rynek na którym ponownie się go używa jest bardzo mały, tak samo jak zapotrzebowanie na niego. Na szczęście naukowcy pomyśleli też o tym. Materiał przebiega okres izolacji pod ziemią, podczas którego zmienią swój stan z gazu na ciało stałe. Następnie przebywa on pod ziemią w postaci stabilnych kamieni.

Na razie badania ufundowała firma ExxonMobil, prywatną spółkę paliwową. Prowadzi ona badania nad ograniczeniem gazów cieplarnianych razem z Mosaic Materials inc. Jest to prywatne przedsiębiorstwo pracujące nad opracowaniem i emitowaniem urządzeń ograniczających emisję CO2. 

Dwutlenek węgla w naszej atmosferze jest w 65% przyczyną kopuły gazowej, która ociepla klimat naszej planety. Trzeba pamiętać że od 19 wieku ogólna temperatura Ziemi wzrosła o 1,9⁰. Jeżeli nie ograniczymy tego tempa wzrostu temperatury, czekają nas gwałtowne burze, wzrost poziomu mórz, czy powodzie.

Dokładny opis metody Uniwersytet w Berkeley zamieści w swoim oświadczeniu. Artykuł o nie znalazł się też w gazecie Science, 24 lipca tego roku. 

źródło: science abode

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły